България е избързала с внедряването на ВЕИ-тата, защото сме страна с ниско технологично развитие и ниски доходи. У нас делът на ВЕИ-тата е по-висок в сравнение със средното за ЕС. За България той е 16,3%, а за ЕС - около 14 на сто. Това заяви зам.-председателят на Парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм Румен Гечев, предаде БГНЕС.
Още: Въпреки скандалите: Левски с категорична победа срещу Ботев Враца (ВИДЕО)
Още: Психотест и тест за наркотици за депутатите - една крачка до реалност
Според народния представител от една страна това е похвално, но в макроикономически план е трудно поносимо. "Аз съм горещ привърженик на внедряването на ВЕИ-тата. Работил съм за въвеждането на система от показатели и политики в тази посока, но е важно каква е цената на растежа", подчерта Гечев и припомни, че ВЕИ-тата се отразиха на крайната цена на енергията и това доведе до политически сътресения в страната.
"От структурата на производство на електричество се вижда, че повече от 50% от енергията се произвежда от ядрените централи, а ВЕИ-тата представляват относително малък дял. България се вписва в тази структура, но стратегията на ЕС, която предвижда през 2050 г. производството да не емитира нито 1 тон въглероден диоксид, изглежда утопична и едва ли може да се осъществи на фона на сегашната политика", обясни Гечев.
Още подробности четете в Expert.bg.
Още: Бареков стиснал зъби, за да се предложи на Борисов
Още: Добре, че нямам снимка с Пеевски, облекчено въздъхна Близнашки