Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Виктор Божинов: В българското кино не е имало по-критичен период (ВИДЕО)

17 декември 2023, 21:00 часа • 9854 прочитания

Защо Национален филмов център връща в бюджета над 53 милиона лева, останали неизползвани за последните две години, след като са били предназначени за кино в България? Отговорите даде в Студио Actualno режисьорът Виктор Божинов, който стои зад най-успешните български сериали като "Под прикритие" и филми като „Възвишение“, „Голата истина за група Жигули“ и др. Председател е на УС на Филмаутор.

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите

Проблеми със закона

"За последните три години, след влизането в сила на новия Закон за филмовата индустрия, се оказва, че общият размер на неусвоени средства за целия сектор е 76-77 милиона лева, а 53 от тях са само за производство на български игрални филми. Това се случва, защото в бързината на законовите промени нормативните актове излязоха с много противоречия, създаващи условия за различно тълкуване. Пречи се процедурите по усвояване на тези пари да се довеждат докрай, защото се блокират от съдебни дела", обясни режисьорът.

Още: Десетки милиони левове отново няма да стигнат до българското кино заради НФЦ

И даде за пример как готвеният от него филм "Чамкория" е забавен именно заради такава процедура - класиран е на първо място от Художествена комисия, но е последвала жалба. "Възвишение" също бе забавен с над година и половина по този начин.

Още: Адв. Александър Кашъмов: ВАС отново започна да анонимизира дела, свързани с публични личности (ВИДЕО)

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

"След като Художествената комисия вземе своето решение, идва една втора процедура, която подменя решението ѝ. Чрез т.нар. служебна оценка, която се дава по административен път от НФЦ, става така, че проекти от Художествената комисия, оценени ниско, могат да отидат на челно място и да изместят такива, които са оценени по-високо. Получава се така, защото 90% от оценката се определя от опита на режисьора и продуцента по фестивали за предишни техни произведения. Колегите над 65 и 70 г., когато системата с фестивалите е била различна, не могат да стигнат до финансиране, както и младите автори – макар да има секция дебют", разясни Божинов.

Възможните решения

Няма формула, в която стопираните пари в една бюджетна година да бъдат прехвърлени за друга - парите се връщат в НФЦ. Отдавна се говори за създаване на Фонд „Българско кино“, който да акумулира такива средства. "Има заплаха от един доста сериозен финансов дефицит. В българското кино не е имало по-критичен период, отколкото сега", твърди режисьорът.

Още: Съдът решава съдбата на единственото държавното киностудио "Аудиовидео Орфей"

"Преди 1989 г. на годишна база са излизали около 23-25 игрални филма. Миналата година на екран са имали премиери 21 български игрални филма. Тази година, предполагам, ще са около 21-22. Гледаемостта е два пъти по-малка от миналата година. Интерес за български заглавия има. Ниската гледаемост значи или лошо менажиране, или лоши филми. Трябва да се търсят и други канали за финансиране, не само трите, които са налице сега", сподели той.

Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)

Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)

Какви филми да се правят у нас и какви произведения на Виктор Божинов чакаме в близко бъдеще - гледайте във видеото:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес