Д-р Валентин Христов е роден през 1974 г. По професия е лекар – кардиолог. Завършил е СОУ „Анастасия Димитрова“ и Медицинския университет в Плевен през 2000 г. Има придобита специалност по „Обществено здраве и здравен мениджмънт“. От 2014 г. е специалист кардиолог, сертифициран в направление ехокардиография. Женен, с три деца. На местните избори през тази година д-р Христов бе избран за кмет на община Плевен. Actualno.com разговаря с него за първите му предизвикателства като градоначалник, за предстоящите проекти, които предстоят да се реализират на територията на града, както и за проблемите, които са най-спешни за решаване.
-Д-р Христов, какво най-сериозно Ви провокира да се кандидатирате за кмет на Община Плевен?
- Управленският опит на най-голямата партия в страната – ГЕРБ, и личната подкрепа, която получих от г-н Борисов, затвърдиха убеждението ми, че Плевен и общината ни имат огромен потенциал, който можем и трябва да развием, за да живеем по-добре. Имам предимството да виждам проблемите и решенията от различен ъгъл. Аз лично искам и трите ми деца да намерят бъдещето си тук.
- Кои ще бъдат основните Ви приоритети в управлението?
- Категоричен съм, че Плевен може да бъде град с високи доходи, качествено образование и здравеопазване, добра инфраструктура, културна и спортна среда, но за целта трябва да тръгнем по нов път – с ефективно и прозрачно управление, работещо в интерес на гражданите и създаващо добри условия за жизнено и професионално развитие. Интригантството, зависимостите и натискът върху хората бяха масова практика години наред и аз съм твърдо решен да променя това. В мое лице Община Плевен има кмет, който работи абсолютно прозрачно и в полза на хората.
Основната ни задача е да създадем такава градска среда, такива условия за живот и работа, че младите хора да се връщат тук, за да реализират мечтите си и да отгледат децата си.
Ще обърнем сериозно внимание и на селата, които при предходното управление бяха оставени на произвола. Хората с тъга ми споделят, че се чувстват забравени, че от десетилетия там нищо не се случва. Това ще се промени.
- В какво финансово състояние заварвате общината?
- С писмо до Агенцията за държавна финансова инспекция /АДФИ/ поисках пълна финансова инспекция на Община Плевен за периода 2015 г. – 10.11. 2023 г. Копие от писмото е изпратено и до Сметната палата. Кметът носи отговорност по контрола и законосъобразното изпълнение на всички дейности и програми, реализирани от Общината. Затова проверката е с особен фокус върху законосъобразността по спазване на нормативните актове, които уреждат бюджетната, финансово-стопанската и отчетната дейност, включително по реда на ЗОП и Правилника за прилагането му, в това число и разходването на средствата, отпуснати на Община Плевен във връзка с реализирането на проекти по международни договори или програми на Европейския съюз.
Вече започнахме обещаната ревизия на Общината, едновременно формирам работните групи по ресори и задачи. Хората очакват от нас да си свършим работата както трябва.
- По отношение на инфраструктурата какви са амбициите Ви?
- Подобряването на градската инфраструктура е наложително. С писмо до Министерството на финансите Община Плевен посочи три приоритетни обекта на територията на града: основен ремонт на ул. „Васил Левски“ – от пл. „Ст. Стамболов“ до ул. „Полк. инж. Цветан Лазаров“ /цялостно обновяване на централната пешеходна зона в участъка от ДКТ „Иван Радоев“ надолу/; изграждане на улица в жк. „Дружба”, която ще свърже бул. „България“ и бул. „Ал. Малинов“, както и реконструкция на кръстовището на бул. „Хр. Ботев“ и ул. „Ген. л-т Ат. Стефанов“ /откъм третокласния път Ловеч – Плевен/. Основната ни цел е да намалим пътно-транспортните произшествия в този район. С директора на КАТ обсъдихме варианти за мерки, които ще доведат до намаляване на пътнотранспортните произшествия. От Областното пътно управление поеха ангажимент да създадат координация и с колегите в Ловеч. Належащ за решаване е проблемът с липсата на обходен път на Плевен.
Паралелно с това вече започнахме работа по развитие на спортната инфраструктура. Работим активно с представители на местни сдружения по реализирането на малки проекти в сферата на спорта. Продължаваме да търсим решение за финансиране на дейностите по изграждане на многофункционалната спортна зала, като обсъдихме въпроса със спортния министър.
Искаме Плевен да е по-чист, по-зелен, да решим проблема с безстопанствените кучета, защото всичко това е грижа за здравето и спокойствието на хората.
- Как се справихте с поддръжката на общинските пътища и улици при първия снеговалеж?
- Всички институции и фирми, ангажирани със зимното почистване в Плевен и общината, бяха на терен още в ранните часове след снеговалежа. Всеки постъпил сигнал се подаваше веднага към съответната фирма за бързи и адекватни действия. Имахме множество сигнали за счупени клони и прекършени от мокрия сняг дървета. Въпреки тежката обстановка в цялата страна и десетките бедстващи населени места, останали без вода и електричество дни наред, до бедствено положение в община Плевен не се стигна. Разбира се, имахме и затруднения – поради снегонавявания няколко малки населени места останаха недостъпни за не повече от 48 часа. Упражняваме непрекъснат контрол към подизпълнителите на възложените дейности.
- Работата на ВиК е да осигури необходимите количества вода за населените места, но общината би ли могла да съдейства в този процес, явно проблемът е доста сериозен, щом от началото на октомври сте на режим?
- Действително, проблемът с водата е от сериозните в Плевен и решението няма да е лесно. Липсата на валежи от месеци и настъпилото трайното засушаване доведоха до недостатъчност на водните количества, постъпващи от водоснабдителна група „Черни Осъм“ – основен източник на питейна вода за Плевен и селища в областта. Постъпващите количества бяха критично ниски и в пъти под необходимото, за да осигурят непрекъснато водоснабдяване. След последните обилни снеговалежи проблемът с водоснабдяването се задълбочи.
Проведох срочна среща с управителя на ВиК - Плевен. Само с координирани усилия от страна на Общината, ВиК сектора и държавата ще намерим дългосрочно решение на проблема, като един от вариантите е рестартирането на проект за водоснабдителна система „Черни Осъм” като основно водозахранващо съоръжение на целия регион.
- На 10 декември Плевен отбеляза 146 години от Освобождението. Какво ще пожелаете?
- Плевен е доказал, че е град с традиции, с велико минало, с буден и родолюбив дух. Но от всички нас зависи какво е общото ни настояще и какво ще постигнем в бъдеще. Вярвам, че ако всеки от нас милее за мястото, където живее, скоро Плевен ще бъде градът, за който мечтаем. Ние сме силни, когато сме заедно!