„Продължаваме промяната и Демократична България“ сезираха Конституционния съд (КС) за бързото уволнение на председателя на Сметната палата Цветан Цветков. Припомняме, че 48-о НС го освободи неочаквано и набързо. Цветан Цветков дава първото интервю пред медиа след сезирането на КС именно в „Отговорите със Спасиана Кирилова“:
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
„Ако Конституционният съд постанови, че решението на парламента е незаконосъобразно, ще трябва да изпълня решението и да се върна като председател на Сметната палата. Очаквах, че ПП и ДБ ще сезират КС. Това пролича още по време на дебатите във връзка с моето освобождаване, когато те защитиха независимия статут на Сметната палата, защитиха и Конституцията на Република България. Така че тази конституционна жалба, която подадоха депутатите от ПП и ДБ, е едно естествено продължение на техните усилия да защитят независимостта на Сметната палата и да защитят правото на работещите в нея ръководители и одитори да изпълняват професионално своите служебни задължения. А не в състояние на страх от репресия. Запознах се с конституционната жалба, тя е напълно основателна, надявам се КС да я допусне до разглеждане. Тя е основателна, защото казва, че решението на НС за моето освобождаване е противоконституционно, защото нарушава един основен принцип на Република България – принципът на правовата държава. А той е нарушен, защото е накърнена, поругана бих казал независимостта на конституционно уредена институция и са грубо погазени императивни разпоредби на Закона за Сметната палата, които уреждат начина на освобождаване на нейния председател. Без да е избран мой приемник, без да е избран нов председател на Сметната палата, се освобождава действащият председател, което е в нарушение на закона.
Искам да добавя един много важен момент в конституционната жалба – там се посочва, че се засягат основни принципи на съществуване на Европейския съюз и на функционирането на Европейската комисия. Тъй като българската Сметна палата е част от системата за контрол в ЕС. Ние осъществяваме контрол върху сметките, по които постъпват средствата от ЕС по оперативните програми, върху органите, които управляват тези оперативни програми, върху органите, които упражняват контрол върху законосъобразното разходване на тези средства. В този смисъл ние сме част от цялана мрежа от контролни институции на ЕС, която включва и Европейската сметна палата и други контролни органи.“
Припомняме, че Европейската сметна палата започва одит на ЕК дали спазва правилата за финансиране на страните членки на ЕС съобразно принципа на върховенството на закона. България е сред 6-те страни, които са включени в одита, което значи, че у нас има проблем с върховенството на закона.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Какви са правомощията на Сметната палата да проверява физически лица – дарители на политически партии и дали отстраняването на председателя на Сметната палата е политическа репресия ще узнаете от видеоматериала.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)