Вече се забелязва лек разнобой в общата политика на Русия и Китай от гледна точка на Украйна. Това анализира в Студио Actualno бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Той коментира срещата за мир в Украйна, провела се в Джеда, Саудитска Арабия, на която Русия не беше поканена. Според него държавите от БРИКС са се доближили по-близо до Киев, отколкото до Москва, тъй като в общото комюнике след събитието участващите над 40 страни, включително България, защитиха териториалната цялост на Украйна.
ОЩЕ: България: Русия използва доставките на храна за имперски интереси
„Това означава, че все пак Китай и БРИКС (групата на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) гледат на Украйна такава, каквато е в своите териториални граници, и тук влизат в противоречие с Русия. Интересно е, че ще има следваща среща в този формат и отново Русия не е поканена. Това означава, че не сме близо до стартиране на двустранни преговори“, смята Керемедчиев.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Снимка: Actualno.com
Очакваше се Китай да бъде рупорът на Русия в Джеда, но очевидно, това не беше така, макар в крайна сметка Пекин да обяви, че остава безпристрастен по отношение на войната в Украйна. Планът на китайците за мир обаче все пак не удовлетворява Запада и Украйна, защото не призовава за изтегляне на руските войски от окупираните земи.
Как Русия иска да контролира бившите съветски републики?
Интересен акцент в анализа на Милен Керемедчиев е, че Москва иска да продължава да има контрол върху бившите съветски републики, а ако не успее, да създава буферни зони между себе си и тези страни. Той даде пример с Грузия и "буфера" Южна Осетия, като посочи, че Владимир Путин прави това и с Беларус, и с Молдова, а също и с Украйна - тя не може да влезе в НАТО, преди войната да приключи. Подобни са сценариите в Армения и Азербайджан.
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Ученията в Черно море
Според бившия зам.-министър обявените от Русия военни учения, засягащи изключителната икономическа зона на България, няма да ни попречат в дългосрочен план, ако искаме да проучваме добива на газ от Черно море.
Вижте още интересни подробности и анализ на Милен Керемедчиев на украинската контраофанзива, включително за златния шанс на Зеленски: