Докато българският парламент се бори с процедурни въпроси, светът се изправя пред ключови предизвикателства. В интервю за Студио Actualno бившият министър на отбраната в кабинета "Петков" проф. Тодор Тагарев, коментира геополитическите последствия от последните събития по света.
Примирието в Ливан
Според проф. Тагарев, примирието между Израел и "Хизбула" е резултат на международен натиск, включително от САЩ. "Израел воюва на повече от два фронта – Газа, "Хизбула", но също така е изправен пред заплахи от Иран, Сирия, Йемен и Ирак", подчертава той. По думите му израелските сили са успели да ликвидират ръководството на "Хизбула", което временно отслабва групировката, но натискът върху цивилното население и международните усилия за спиране на жертвите са решаващи за примирието. Още: Ядрените куфарчета на САЩ и Русия: Кой ги държи и как се използват? (ВИДЕО)
"Основният фактор е международният натиск лично към Нетаняху", добави той, като отбелязва, че продължаването на войната е било трудно за Израел от ресурсна и стратегическа гледна точка.
Русия – демонстрация на сила или провокация?
Изстреляната ракета с обхват от 5500 км, носител на ядрено оръжие, е сериозен сигнал, но основната ѝ цел е психологическа. "Това беше демонстрация към западните лидери, че Русия има капацитет за ядрени удари. В случая ракетата бе с конвенционален заряд, но Путин целеше да покаже готовността на страната си", обяснява Тагарев.
Западните държави обаче не се поддават. "Великобритания заяви, че ще удвои военната помощ за Украйна – ясен сигнал, че заплахите няма да постигнат целите си", казва експертът, подчертавайки важността на решителната позиция срещу агресията.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нито по-свободни, нито по-единни: българските медии през 2024 г. според проф. Нели Огнянова (ВИДЕО)
Тагарев отбелязва, че Русия е нарушила всички гаранции, дадени на Украйна при разоръжаването ѝ през 90-те години. "Украйна беше третата по големина ядрена сила в света, но се отказа от арсенала си в замяна на обещания за сигурност. Днешната война показва на всички държави: не се отказвайте от оръжията си", заключи той.
Според Тагарев, Западът трябва да остане твърд срещу заплахите на Путин. "Отстъпките само увеличават апетита на авторитарните лидери", заявява той, подчертавайки, че отговорите на запада досега са били адекватни. Още: "Ролята на един лидер не е да стреля с оръдие": Тодор Тагарев пред Actualno за детските пистолетчета на президента (ВИДЕО)
Украйна в НАТО?
Според бившия министър въпреки надеждите на Украйна за присъединяване към НАТО, членството остава неосъществимо в близко бъдеще. "Ако Украйна влезе в НАТО сега, това означава, че целият Алианс ще бъде въвлечен във войната. Решението е да се потвърди перспективата за членство, но без конкретен срок", обясни Тагарев.
Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
Той изтъкна, че разделението в рамките на НАТО, подклаждано от Русия, също възпрепятства този процес. "Русия успешно подкрепя режими, които играят в неин интерес, създавайки разногласия в съюза", добавя той, като припомня, че дори приемането на Швеция в НАТО е било забавено от страни като Турция и Унгария.
Подробности от анализите на Тагарев за геополитическата ситуация в света - вижте във видеото.