Промените в данъчните закони са пълен миш-маш, всъщност говорим за промени в законодателството, но не и за промени в данъчната политика. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ макроикономистът Любомир Дацов, който е член и на Фискалния съвет:
Още: Данъчните бонбони на Асен Василев: Идеите за отстъпки в данъчните закони
“Промените са в данъчното законодателсво, но е и в данъчната политика. Промени на данъчната политика няма, защото нито една от промените, които са предложени или одобрени, не касае промяна в данъчната политика. Много е интересен подходът. Повечето от нещата за съжаление изглеждат леко като миш-маш. Те са противоположни, те са поредните етикетчета например за повишаване на събираемостта. Още повече, че няма данни, че това се случва, защото и тази година бяха направени данъчни промени, свързани уж с повишаване на събираемостта. Към сегашна дата има спад на събираемостта, но няма увеличение.
Още: Как ще се отрази на джоба ни новият пакет данъчни закони: Прогнозите на експерти
Инфлацията слезе на нормалните нива. Но ще дам пример с камерите, как личат недостатъците. С предишните камери недостатъците на водещите и на гостите не личаха толкова много. Но с по-прецизната техника недостатъците личат много. Та същото е и с нова нещо: В условията на високата инфлация, която общо взето е като един бурен водовъртеж, какво се случва в бюджета и какви са причините, не личи много. Още повече, че приходите по някакъв начин изпреварваха това, което е заложено като разходи. Но сега нещата се успокоиха, образът се избистри и се вижда, че не са само петънца проблемите, но са огромни грозни дупки, включително поради причини невзимане на решения, некомпетентност, а може би и нещо друго.
Още: БСК не подкрепя данъка върху бакшишите и "бонус-донос"
Например ниският корпоративен данък е една от причините, или основната причина за предпочитане на България като дестинация за правене на бизнес. Защото условията за правене на бизнес в България продължават да бъдат едни от най-лошите в ЕС. Можем да не приемем сега 15% минимален корпоративен данък за световни корпорации, а да изчакаме до 2030 година.“
Ще има ли полза от въвеждането на т.нар. “донос-бонус“, трябва ли гражданските договори да се приравнят към трудовите, трябва ли прагът на плащането на ръка да се свали от 10 хиляди на 5 хиляди лева и трябва ли да се повиши данъкът върху недвижимите имоти? Отговорите – във видеоматериала.