Да, има още една възможност да приключим с пандемията, освен колективният имунитет, но колективният имунитет е на първо място. Възможността е ако се открие и бързо се внедри истинско антивирусно лекарство – както има такива препарати при грипа. Това заяви проф. д-р Радка Аргирова в "Студио Actualno".
Още: Събитията, променили 2024 година (ВИДЕО)
Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)
Ако освен ваксина, имаме и лечение, тогава се увеличава възможността да се спре размножението на вируса, подчерта проф. Аргирова. По думите ѝ, има няколко проекта – в Англия, в САЩ и във Франция се работи по въпроса.
"Знам, че има български колектив, който също работи, но той не работи в България", каза още проф. Аргирова. Става въпрос за Леандър Литов, а българите работят в ЦЕРН. Той е разписал проект в рамките на конкурс, обявен от Фонд "Научни изследвания", като е спечелил грант. Става въпрос за научна хипотеза, в рамките на която да се разработят лекарствени вещества – не само едно, които да спират размножението на вируса и да не допускат той да причини срив на органите, което в момента е един от най-страшните ефекти на COVID-19. "Проектът върви, работи се по него, чакаме научна публикация", добави професорът.
По въпроса с лекарство срещу COVID-19, проф. Аргирова коментира и темата "Ивермектин". "Аз лично съм противник на използването на това средство за лечение на COVID-19. Това е един противопаразитен препарат и по никакъв начин не е доказано, че той специфично влияе върху размножението на вируса", заяви професорът.
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
Още: Мария Лалева на Бъдни вечер: На ръба на бездната трябва да изберем любовта (ВИДЕО)
По отношение на колективния имунитет и примера с град Манаус, където се смяташе, че е постигнат такъв имунитет, но въпреки това нова вълна ги настига, проф. Аргирова коментира, че всъщност не е ясно до каква степен действително са били неутрализиращи антителата срещу COVID-19, които са открити със серологични тестове и на база на които данни се смята, че в Манаус 75% от хората са се сблъскали с COVID-19 преди да стане известно, че вече има бразилски вариант на коронавируса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Що се отнася до еволюцията и мутациите на SARS-CoV-2, проф. Аргирова предупреди – не бива да му позволяваме да формира нов щам. 15-16 месеца, откакто ни е известен, нов щам няма – за нов щам ще говорим тогава, когато нито едно от съществуващите сега антитела срещу вируса, независимо дали образувани по естествен път или чрез ваксина, не работи. Не когато работи в по-ниска степен, с намалена интензивност и т.н., а когато изобщо не работи. При такова положение вече ще имаме далеч по-големи проблеми от сега. Затова е важно да не позволяваме безконтролно разпространение на вируса и чрез ваксини и, дай Боже, специфична успешна лекарствена терапия да го спрем, по думите на професора.
Най-важно сега е хората с компроментирани имунни системи т.е. такива със сериозни заболявания, от сорта на ХИВ, да бъдат опазени, защото при тях коронавирусът намира поле за бърза еволюция и формиране на много нови мутации, обясни професорът. Тя се съгласи и, че предвид очакванията за засилване на ваксинационната кампания е възможно вирусът да се ориентира в крайна сметка и към децата (там няма нито одобрени още ваксини, нито специфично лечение), но дали ще стане така никой не би могъл със сигурност да каже от сега.
Какво още каза проф. Аргирова, специално по отношение на антителата срещу коронавируса, а и не само - НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ ВЪВ ВИДЕОТО:
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Още: Научни истини срещу митове за коронавируса: Обясненията на доц. Любомира Николаева-Гломб (ВИДЕО)