Вчера (8 януари) Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за обявяване на противоконституционност на приетите в края на миналата година промени в основния закон. За да коментира темата в Студио Actualno поканихме проф. д-р Пламен Киров - ръководител на катедра "Конституционноправни науки" в Софийския университет.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Измененията бяха приети с гласовете ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС на на 20 декември с поименно гласуване със 165 гласа "за", 71 "против" и 1 "въздържал се". Още тогава Радев и парламентарната опозиция направиха заявка, че ще сезират Конституционния съд за измененията.
"Политолозите да си гледат политологията"
Именно с тази тема започна и коментарът на проф. Киров. Той напомни, че конституционното право е политическото право, то стои най-близо до политиката, тъй като е свързано с начина, по който се структурира държавното управление. "От там всяка конституционна промяна е свързана с определени политически нагласи, идеи, идеологии, програми и т.н.", каза той.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
По думите му дебатът, който се води по медиите, се води не от хора, които се занимават с право, а от политолози. Всяка "Конституция вкарва нещо специфично на база на историческия опит на съответната държава. Малко смешно ми изглежда в този дебат да се включват хора, които не са изкушени в тази материя, нека си гледат политологията и да не се занимават с конституционно право, защото понякога изявленията им олекват", призова професорът. Още: Кога казва истината? През 2019 г. Радев е искал българи с двойно гражданство да управляват (ВИДЕО)
"Господ да ни е на помощ"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
На въпрос за това какво предстои отсега-нататък за измененията в основния закон, Киров припомни:
"Процедурата може атакувана заради начина, по която бяха извършени конституционните промени. В глава 9 на Конституцията е предвидена една процедура, тя е усложнена, с високо мнозинство, разтегната е във времето и т.н. Тази процедура не е съвсем изяснена от конституционния законодател, затова след като бяха внесени промените, беше прието специално решение за правила, по които ще се постъпи при обсъждането и приемането на текстовете. Защото ако е нарушена процедурата - няма как да имате едно легално изменения. КС беше питан между първо и второ четене за детайлите на тази процедура. КС обаче не пожела да тълкува и остави този въпрос да бъде решаван след влизане в сила на промените.".
По думите му има йерархия на конституционните текстове. "Ако промените при напасването на правомощията на различни институции, нарушава принципа за разделение на властите, то тогава КС може да обяви тези промени за противоконституционни", разясни проф. Киров. Той завърши разговора с многозначителното: "Господ да ни е на помощ!".
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Кога и какво решение очаква той от Конституционния съд - вижте в пълния разговор с професор Пламен Киров: