Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По-лошият сценарий: Не взимаме пари от ЕС и централите пак затварят (ВИДЕО)

07 октомври 2023, 20:59 часа • 15878 прочитания

Наистина ли токът, произвеждан от въглищните централи, е най-евтин? На "зелен диктат" от Европа ли сме подложени, или справедливият преход е бъдещето? Тези въпроси разделиха обществото и предизвикаха масови протести на миньори и енергетици заради решението централите да се затворят до 2038 г. За да обясни каква е алтернативата и как да не се хващаме на неверни твърдения, в Студио Actualno ни гостува Василена Доткова от платформата Factcheck.bg

Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)

Още: Радев, Борисов, Пеевски: Кой спечели и кой остана в изолация с новия кабинет? Говори Светлин Тачев (ВИДЕО)

Още: Фактите за „най-евтиния ток“, „зелен диктат от Брюксел“ и още митове за въглищните централи

Каква е цената на тока от Маришкия басейн?

Тя представи графика с финансовите резултати на държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“, които показват, че от 2013 г. насам централата е на загуба почти през цялото време. Единствено през миналата година отчете голяма печалба заради сътресенията на пазарите, когато цените на тока скочиха много. Тогава ТЕЦ-ът имаше възможност да работи почти на пълния си капацитет и да продава големи количества на пазара, но в други години не може да го прави, защото енергията му излиза скъпо и няма толкова много търсене на свободния пазар.

"Периодът на печалби отмина, от тази година пазарите се успокоиха и около лятото централата отново излезе на загуба", каза Доткова. Заради всичко това ТЕЦ-ът разчиташе на заем, който нямаше шанс да бъде върнат, и БЕХ предприе спорно решение за увеличение на капитала.

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)

"Цените на тази енергия са високи, защото се отделя много въглероден диоксид (CO2), а за изпускането му в атмосферата трябва да се купуват квоти", посочи още Василена Доткова. Дори ако се твърди, че тази енергия е евтина, тя поражда други разходи - за здраве, и цената се плаща от живеещите в съответните райони. "Специално „Марица Изток 2“ е един от най-големите замърсители в ЕС на серен диоксид, нашите централи се нареждат в челото", каза журналистът.

Още: Няма значение колко ще струва токът: Аргументът на Димитър Манолов да пазим "Мариците" (ВИДЕО)

Не е ли това "зелен диктат" от Брюксел?

Тя посочи, че няма как да се говори за спускане на заповеди от Европа, понеже България е участвала във вземането на това решение на ниво ЕС. Ангажиментите ни датират даже още преди членството ни в блока.

За зеления преход тя каза, че е "уникална възможност". "Ако не се използват средствата от ЕС за сраведлив преход, тези централи пак ще затворят, защото ще се неконкурентни и нерентабилни, но тогава няма откъде да дойде алтернативата", смята Доткова.

Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)

Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)

Още: "Да не се плащат пари в торба, за да не се работи": Работодатели за протестите на миньорите

Защо не трябва да се вярва на твърденията, че ТЕЦ-овете в Германия пак отварят, докато ние ще ги затваряме, и още много интересни детайли по темата - гледайте във видеото:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес