Ето темите в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“: България скърби за духовния си водач Негово светейшество патриарх Неофит. В деня на траура това е една от нашите теми. Разговаряме с архимандрит Никанор, игумен на Гигинския манастир “Св.Св. Козма и Дамян“.
По конституция ли става ротацията и ще има ли още време за преговори. В студиото преподавателят по конституционно право в СУ “Св. Климент Охридски“ доц. Наталия Киселова.
Какво е да ръководиш разнопосочен общински съвет? Едно от първите интервюта пред медия на председателя на СОС Цветомир Петров.
България скърби за Негово светейшество патриарх Неофит
Който и да стане патриарх, няма да търпи машинации и налагане на воля. Това стана ясно от думите на игумена на Гигинския манастир, архимандрит Никанор, който гостува в предаването “Отговорите със Спасиана Кирилова". Според отец Никанор покойният вече патриарх Неофит е бил “един благ човек във всички смисли на тази дума. Българската православна църква с патриарх Неофит начело значително се успокои и се опази от това да бъде остро въвлечена в споровете и конфликтите на световното православие. Нашата църква се опази и от сериозен разкол и напрежение", каза Никанор.
Още: Нито по-свободни, нито по-единни: българските медии през 2024 г. според проф. Нели Огнянова (ВИДЕО)
Какво следва за Църквата?
"Процедурата вече сме я минавали с избора на патриарх Неофит. След като мине опелото на Негово Светейшество, ще се обяви заместник на патриарха, който ще управлява църквата до избора на нов предстоятел", поясни отец Никанор.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Събитията, променили 2024 година (ВИДЕО)
Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)
По думите му митрополитите трябва да имат зрялост като възраст над 50 години и поне 5 години да са били начело на епархия. В момента 9 митрополити отговарят на тези условия. Тепърва предстоят сериозни процедури във всяка епархия. Ситуацията стана много интересна. Имаме два варианта, ако изборът за Сливенски митрополит се протака, той ще е след избора на български патриарх. Който и да стане български патриарх, няма да иска патриаршеството му да бъде помрачено от машинации и налагане на воля. Има девет митрополити, които имат качествата да станат глава на църквата", сподели още архимандрит Никанор.
Още- във видеоматериала.
Ще има ли още време за преговори преди ротацията
Ще получат ли ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ още време за преговори? Как, според Конституцията, трябва да протече ротацията на правителството. Всичко ли до момента е съобразено с основния закон? На тези въпроси отговори в “Отговорите“ доц. Наталия Киселова:
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
Още: Мария Лалева на Бъдни вечер: На ръба на бездната трябва да изберем любовта (ВИДЕО)
Още: Консултациите при Радев завършиха: ИТН виждат формула за кабинет в следващ парламент (ВИДЕО)
“Тъй като няма срок след гласуване на оставката на министър-председателя, в който да бъде връчен проучвателния мандат, от първата по численост парламентарна група са поискали малко време. И поради тази причина явно тези консултации, които бяха извън медийните камери и микрофони, може би те, самите представители на ГЕРБ-СДС, са поискали до края на седмицата, и предполагам, че поради тази причина президентът е определил деня, в който трябва да връчи първия проучвателен мандат.
Първо, да кажа, че г-жа Габриел, ако тя е номинацията на парламентарната група, ще има седем дни. В петък, в 17.00 ч. председателят или заместник-председателят на парламентарната група трябва да отиде с кандидата. Приемаме, че това е г-жа Габриел и тя ще има до 7 дни. Тя може разбира се да оползотвори тези дни в свои вече консултации, а може и да се върне с предложен състав на правителство.
Още: "Пети ден": ГЕРБ и ПП-ДБ продължават разговорите за коалиция
Теоретично е възможно още в петък в 17.00 часа да има представен състав на правителство, но е възможно да използва от един до седемте дни, т.е. до другия петък.
Още - във видеоматериала.
За сигурността и бюджета на София
Сигурен град ли е София и ще стигнат ли парите в бюджета. На тези въпроси отговори в “Отговорите“ Цветомир Петров:
Още: СОС с извънредно заседание за сигурността в София
“София е сигурен град. Вчера свиках извънредно заседание (на СОС, бел. ред.) по няколко причини. Първата е защото сигурността и спокойствието на столичани е изключителен наш приоритет. И второ, за да можем трезво да оценим ситуацията и да разберем каква е реалността. Всички институции, които присъстваха, дадоха своите данни и абсолютно, до много голяма степен няма от какво да се притесняват софиянци. Така че искам още веднъж да апелирам към всички общински съветници да не бързат да пускат постове във Фейсбук и да изказват своите коментари, преди да са чули институциите, защото така се нагнетява напрежение и се всява омраза и разделение в обществото. Не мисля, че имаме нужда от такова нещо в момента.“