Няма как в защитена зона на министър-председателя - резиденцията му, спалнята му - да влязат хора без санкция на службите в България.
Това заяви в ефира на предаването "Студио Actualno" политическият анализатор Осман Октай. Той коментира предстоящите парламентарни избори на 4 април и върна времето назад, за да разкаже малко познати сюжети от кухнята на политическото статукво у нас.
"Когато дразнителят в публичното пространство Ахмед Доган трябваше да бъде запазен като политическа формула за употреба, но трябваше да изчезне и да се появи Местан и след това Карадайъ, Доган трябваше да бъде изтеглен от публичното пространство. По време на националната конференция на ДПС, пред всички медии, най-охраняваният човек в държавата, където гъмжи от хора на НСО, изведнъж Октай Енимехмедов с газов пистолет излиза на сцената и унижава Доган пред всички камери. След това Доган изчезна от публичното пространство", припомни Осман Октай.
Политическият анализатор смята, че е сходен сюжетът с политическата фигура на премиера Бойко Борисов по отношение на скандалите със снимките и записите. "Това значи, че по време на мероприятието на Доган службите са имали контрол върху събитията и са оттеглили охранителите, за да могат да се случат тези събития. Нашите служби участват в политически събития в страната през последните 30 години", убеден е Осман Октай. На въпрос дали вижда близки сюжетни линии на случилото се с почетния председател на ДПС в миналото и скандалите около снимките на премиера Борисов, Осман Октай заяви, че в центъра на тези два примера стоят службите. "Нещо повече, с тях с свързва и убийството на Ахмед Емин на стълбището в сараите. "Това, че някой бил влизал с кюлчета злато и с торби с евро, като след това ги е изнасял - това е пунта-мара", посочи Осман Октай.
"В Бългаия абсолютно нищо не се е променило от онази кръгла маса преди 30 години, моделирала така наречения преход у нас. Ние може да имаме претенции, че сме натовска държава, че сме член на Европейския съюз, но по един и същи модел се управлява вече 30 години нашата страна. Моделът е един и същ, само изпълнителите се променят", категоричен бе политическият анализатор.
Осман Октай вижда единствен източник на промяната на този модел в младите хора. "Хората, които бяха на площада, които бяха възпитани и образовани в западните демократични държави. Аз нямам никакви политически амбиции, но аз трябва да разказвам на младите хора историята на всички тези събития, за да не се допуска тяхното повтаряне", отбеляза още Осман Октай.
Целия разговор гледайте във видеото.