Законопроект за въвеждане на еврото в България беше публикуван за обществено обсъждане, като целта на документа е да осигури безпроблемното въвеждане на валутата у нас и да повиши прозрачността и информираността за целия процес. Кога, как и какво ще се промени? В Студио Actualno отговорите даде икономистът Михаил Кръстев, член на Съвета по икономически и публични политики.
Още: Как ще закръгляме левовете: Публикуваха законопроекта за еврото
Какво ще се промени?
Относно закръглянето той обясни, че "тук става въпрос за стотинки, за части от стотинката, така че това не би трябвало да затрудни българските граждани". И даде пример, че ако сега взимаме заплата от 2000 лева на месец, с приемането на европейската валута ще получаваме около 1002-1003 евро.
Кога ще влезем в еврозоната?
Според Михаил Кръстев обаче високата средногодишна инфлация ще ни попречи да влезем в еврозоната от 1 януари 2025 г., каквато е посочената от България цел. "Изоставаме значително – с повече от 3% от необходимата ни стойност. До конвергентния доклад на Европейската комисия през лятото няма как да наваксаме. Такъв закон трябваше да бъде приет още преди години", смята той.
Още: Най-голямата пречка пред еврото за България: Анализ на икономиста Михаил Кръстев (ВИДЕО)
По думите му - няма проблем с влизането на еврото като парична маса у нас, стига да има необходимото технологично време за изпълняване на конкретните задачи по този процес. "Затова трябва да започнем да говорим за дата 1 януари 2026 г." за членство в еврозоната, каза той - т.е. настоява за една година отлагане на настоящата цел.
Гледайте още в интервюто: какво ще покаже конвергентният доклад; кой е виновникът за високата инфлация; обвързан ли е напредъкът към еврозоната с политическата стабилност в страната; трябва ли да се съмняваме в еврото?
Водещ: Мирослав Димитров