Заради липсата на председател, зам.-председатели и комисии парламентът не може да упражнява законодателната и контролната си функция. Това обясни конституционалистът д-р Орлин Колев след втория неуспешен опит за избор на председател на 51-ото Народно събрание. В Студио Actualno той добави, че "първото заседание" може да продължи доста дълго.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Разлики между пълното и частичното касиране на избори и кое е по-вероятно?
Относно касирането на избори, за което до момента има две подадени жалби в Конституционния съд, експертът посочи, че по-вероятно е частичното касиране, ако изобщо се стигне до такова решение на КС. "Разликата между пълното и частичното касиране се състои в това, че ако говорим за пълно касиране, тогава отиваме на нови избори в двумесечен срок. А частичното касиране означава вътрешна преподредба в съотношението между народните представители или евентуално присъединяване на друга политическа партия", включително отпадане на определени депутати, обясни той.
Още: По искане на "Величие": Конституционният съд образува второ дело за касиране на изборите
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Снимка: Actualno.com
"Нито Конституцията, нито Изборният кодекс дефинират основанията, при които би се стигнало до цялостно касиране. Може да се стигне, ако сме изправени пред такива нарушения, които са опорочили до такава степен вота, че изборният резултат в неговата цялост следва да бъде преповторен. Но, като че ли, към този момент, въпреки онези скандални клипове, не е налице онова тежко основание за касиране на изборите в тяхната цялост", смята конституционалистът.
Още: Конституционният съд образува дело за частично касиране на изборите
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)
КС може да поиска преброяване в още секции, не само в 52
За КС ще има значение единствено съответствието между преброяването на бюлетините с отразеното в протоколите от конкретните секционни комисии, посочи той. "Въпреки че исканията са за 52 секции, при които имаме доказателства или поне твърдения, въз основа преразпределение на гласовете може КС да не се рамкира само върху тези няколко комисии, а да разпореди проверка и на други такива. Зависи какво ще се докаже от тези 50 и няколко и дали пренареждането от евентуалното несъответствие няма да засегне и друга секционна избирателна комисия, от която са взели или додали гласове, с което да се формира депутатски мандат", обясни д-р Орлин Колев.
Имало ли е преди касиране на изборите, ще задължи ли Конституционният съд ЦИК да преразпределя мандатите и може ли някои депутати да загубят мястото си в парламента - гледайте във видеото.
Водещ: Мирослав Димитров