Никой не може да каже колко ще струва токът на либерализирания пазар след две години. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт. Ето какво отговори той на въпроса основателни ли са мотивите на президента за налагане на вето върху промените в Закона за енергетиката:
Още: Съдия Атанаска Дишева: Чувствам се като в капан във ВСС (ВИДЕО)
Още: ЕС пред опасност от разпад, ако не отговори разумно на Тръмп: Прогноза на Кузман Илиев (ВИДЕО)
Още: Димитър Манолов: Цената на тока ще се вдигне три пъти заради либерализацията
“Поне изложените в неговото становище не изглеждат съвсем основателни по ред причини. Първо никой не може да предвиди каква ще бъде пазарната цена след две години, когато реално влиза в сила либерализацията и съответно да направи оценка с колко точно ще се увеличи цената, която домакинствата плащат. Освен това в рамките на тези две години тепърва предстои да бъдат изготвени редица допълнителни механизми, които да подпомогнат домакинствата, които не могат да посрещнат своите енергийни разходи, така че да не се стигне до ситуация, в която те просто не могат да си покрият сметките, съответно стоят на студено, тъмно и т.н.
Още: Радев с ново вето, опитва да спре и либерализацията на пазара на ток
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Следващият странен аргумент за мен това беше аргументът за “Марица-Изток 2“, че тя не може да работи на пазара, където, както казахме, цените са много високи. Обаче задължително трябва да работи на регулирания пазар, където, пак по думите на президента, цените са много ниски. Значи една централа не може да продава на скъпия пазар, обаче трябва да бъде включена в евтиния пазар. Което на практика означава, че в момента свръхвисоката цена на “Марица-Изток 2“ се плаща именно от т.нар. защитени потребители, т.е. защитеният потребител, който трябва да бъде защитаван от високата цена, плаща тъкмо тази висока цена. Което е парадоксално.
Още: След ветото: Денков призова президента да не плаши хората с цената на тока
Няма гаранция, че цените ще се увеличат, просто защото миналата година цените на борсата бяха абсурдно високи, тази година са в пъти по-ниски. Което означава, че да, след две години могат да са по-високи, но могат да бъдат и по-ниски. Все пак се наблюдава охлаждане на тези пазари, има нормализиране при пазарите на природен газ. Плюс това се наблюдава и забавяне на икономическа активност, която автоматично се свързва отново с понижаване на цените.“
Какво се случва с цените на природния газ и ще фалира ли “Булгаргаз“ след налагането на българска такса за руския газ, ще успеем ли да съберем таксите, ще научите от видеоматериала.
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)