"Некомпетентност" е думата за този политически сезон. Това каза политологът и преподавател в СУ “Св. Климент Охридски“ доц. Татяна Буруджиева в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“:
“Резюме на некомпетентността. Защото всичко онова, което се предложи, голяма част от това, което се гласува – нека да го наречем, най-позитивно казано, некомпетентност. Защото иначе трябва да преминем към други определения. Както се казва, да не влизаме и ние в езика на омразата.
Още: Кирил Петков: Това е бюджет, който дава път на България към еврозоната
Правителството имаше една много важна задача. Знаем, всички искаха да има правителство, защото за общините, хората, живота ни, беше много важно в крайна сметка да влезе в едно нормално русло и най-вече да имаме бюджет. И не знам дали доста хора са проследили тези титанични часове на гласуване на бюджета. Който поне малко е гледал и проследил, със сигурност си дава сметка, че това гласуване на юруш беше просто безобразно, ако мога така да се изразя. За всички по мъничко, за всички допълнително. Тук даже няма да коментирам отделни пера, неща или решения в бюджета. Както се казва, това според мен е един бюджет, който е писан и смятан отдолу нагоре – от последната цифра, т.е. от трите процента, които трябва да съхраним. И нататък, нагоре ще излезе ли, няма ли да излезе, тепърва ще видим. Важното е обаче, че го има, но самият начин, по който беше гласуван, начина, по който беше дебатиран, разправиите и скандалите, до последно нещо се уточняват, нещо се разбират, някакви ултиматоми, почти разпади... И изведнъж това гласуване повече от 20 часа. Какво да ви кажа, неприлично изглежда, просто не изглежда като компетентна работа.
Още: Асен Василев разкри как е заварил хазната, похвали се, че сега има адекватен бюджет
Аз мисля, че поводът, по който се наложи отново да се съберат в пленарната зала народните представители (да променят Закона за домашното насилие заради случая с обезобразеното 18-годишно момиче в Стара Загора, бел. ред.), говори повече от всички други неща, които бихме могли да кажем за предложенията за промени в Конституцията. Не съм юрист, за да коментирам точно промените. Но вижте, Конституцията е всъщност един много специфичен закон. Специфичността на този закон е, че той е от една страна върховен, т. е. всичко друго трябва да се съобразява с неговите текстове. От друга страна той е единственият закон, който не е облечен във властта да наказва за нарушаване. Какво се случва, като нарушаваме Конституцията? Нищо особено.
Още за този парадокс и защо развръзката от местния вот в София все още е трудно да се прогнозира, ще научите от видеоматериала.