Ирландско уиски, шотландски скоч, американски бърбън – високоградусовите напитки в така популярния клас, познат с общото наименование „уиски”, са истинско изкушение. Защото, макар уискито да произлиза от Ирландия, то отдавна е намерило почва в цял свят. „Водата на живота” – това, на келтски, означава английската дума уиски. Да вкусят живота имаха възможност всички посетителите на третото издание на Whiskey Fest София, което се проведе в Sofia Event Center на Paradise Center в София – от 31 октомври до 2 ноември. 22 уиски щанда, дегустационни и майсторски класове със световни уиски експерти и над 200 уиски вкуса от Шотландия, Ирландия, Америка, Япония и дори Тайван – изживяването си заслужаваше.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Специално бърбънът носи наименованието си от община Бърбън, Кентъки. Бърбънът се ражда на бял свят през XVIII-ти век, а една от най-популярните марки в света е Jim Beam. Кой стои зад нея, какво означава традицията ѝ, кой е най-добрият етикет на световноизвестния бърбън – научете от разговора ни с Фред Ноу, прекият наследник на Jim Beam.
Г-н Ноу, вие сте директен наследник на фамилия, която е известна по цял свят. Какво означава всъщност това за бизнеса Ви?
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Джим Бийм е мой прадядо – аз съм седмо поколение от фамилията и човек, който се занимава пряко с бизнеса. Това е чест – чест е за мен да нося и да предам традицията. Сега задачата ми е да въведа в бизнеса синът ми, който започна да работи за компанията активно от година насам. Той ще е моят наследник и ще поеме ръководството в бъдеще – сега той се учи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Какво е завещанието, което остави прочутият Ви прадядо и което следвате неотклонно вече толкова дълго време?
Влиянието в днешно време се носи от името на прадядо ми – Джим Б. Бийм, който възражда марката след Сухия режим. Той е починал десет години преди да се родя, но неговото мото, което следваме неотклонно, е: „Правим най-добрия бърбън в света и на поносима цена”. Мисля, че това правим и днес – Jim Beam е най-продаваният бърбън в света и това е така заради прадядо ми и неговата упоритост да възроди марката след Сухия режим. Правилото за качеството и цената ни се предава от него на всяко поколение насетне – това е нашият начин да правим бърбън.
Коя е марката на Jim Beam, която считате за най-голям успех и с която се гордеете най-много?
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
"Белият етикет" е номер едно. Той е най-продаваният и самият аз си пийвам доста от него. Това е наследството на фамилията ни.
Имали ли сте възможост да опитате някоя традиционна алкохолна за България напитка? Как я оценявате?
Да, аз съм в България за трети път и съм опитвал доста ваши неща – и напитки, и храни. Имате страхотни неща и за мен е голямо удоволствие – да науча и нещо за културата ви. Не бих могъл да отлича нещо, което да ми е станало любимо, защото всичко, което са ми предлагали, е толкова хубаво. Следвам следната максима – съобразявам се с това, което харесват хората, на които гостувам.
Освен марките на Jim Beam, кои други уискита харесвате?
Харесвам много Мaker's Мark – The Samuels family прави страхотен бърбън. Също така Wild Turkey на Джими Ръсел, който ни е голям приятел. Харесвам много и шотландското уиски – 10-годишният Laphroaig, както и скочът, който прави Джон Кембъл. Ароматът на торф и пушек са много пристрастяващи.
Имате ли хоби извън уискито и какво е то?
О, да. Много обичам със сина ми и съпругата ми да караме АТВ. Това е нашият начин да избягаме от мобилните телефони и от работата. Обичам и да ходя на лов – за елени и патици, както и на риболов. Като прибавим и по чашка бърбън – това е насладата от природата.
Интервю на Ивайло Ачев