Може ли, ако се стигне до назначаване на служебно правителство, всички петима възможни според новите промени в Конституцията служебни премиери, да откажат? На този въпрос отговори в “Студио Actualno“ бившият депутат от НДСВ, юрист и доктор по конституционно право доц. Борислав Цеков:
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Още: Радев: Ако се стигне до служебно правителство, ще карам по домовата книга
“Първо трябва да кажем, че добрият замисъл да се сложи парламентарна рамка на служебното правителство, депутатите не успяха да го разпишат добре в конституционните норми. Но въпреки това все пак трябва да отчитаме обстоятелството, че тези няколко висши длъжностни лица, които са посочени в Конституцията и измежду които трябва да се избере служебен министър-председател, имат своята отговорност към държавата, това не е въпрос на лични предпочитания и капризи, така че, надявам се, че ще постъпят така, както в цивилизованите държави се постъпва.
(Припомняме, че според промените в Конситуцията служебен премиер се избира между председателят на Народното събрание, управителят или подуправителите на Българската народна банка, председателят на Сметната палата и двамата му заместници,омбудсманът и заместник-омбудсмана, бел.ред.)
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Още: Нинова: С конституционните промени отвориха вратичка за преговори с Радев (ВИДЕО)
Хипотезата всички отказват изглежда възможна, но ми се струва твърде малко вероятна. При всички положения обаче тя е най-калпавия, да използвам този по-народен израз, елемент в цялата конституционна разпоредба, която разписаха. За съжаление не слушаха критики, забележки, препоръки. И бързаха.
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Но тук има нещо друго, което трябва да се подчертае и то е свързано със състава и структурата съответно на служебното правителство. Сега се предвиди този състав и структурата да бъдат не преценка на президента, а да се извършат от вече назначения от президента служебен премиер. Чуват се някои мнения ако президентът не се съгласи и откаже. Дават се за пример този тип правомощия, които са за назначаване на посланици или главен секретар на МВР, където министерски съвет предлага, а президентът назначава и където е възможно да има такива разминавания.“
Още: НС ограничи лицата, между които президентът ще може да избира служебен премиер
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)
От видеоматериала ще научите още:
- Какво става при отказ на президента да назначи служебните министри;
- Възможни ли са избори 2 в 1, заедно с евровота;
- Трябва ли да има избори 2 в 1;
- Какво става, ако междувременно КС обяви за противоречащи на основния закон промените в Конституцията.