Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милен Керемедчиев: Ердоган знае къде може да настъпи руската мечка, без да получи обратен удар (ВИДЕО)

11 август 2023, 17:59 часа • 11977 прочитания

Въпреки че Турция направи редица ходове, благоприятни за НАТО и Украйна и в ущърб на Русия, Москва продължава да счита Анкара за съюзник. Причината е, че президентът Реджеп Ердоган има много лостове за влияние над диктатора Владимир Путин. Това смята бившият зам.-министър на външните работи и на икономиката Милен Керемедчиев, който направи анализ на тези отношения в Студио Actualno.

Той коментира, че след срещата за мир в Украйна, провела се без участието на Русия в Джеда, Саудитска Арабия, ще има още едно такова събитие, на което Москва не е поканена. И е много вероятно двустранни преговори между Русия и Украйна да се проведат под егидата на Турция, отколкото с посредник Саудитска Арабия, твърди Керемедчиев.

Снимка: Actualno.com

„Турция има много по-силни козове, които Ердоган държи. Има много близки отношения към Путин. Турция е икономически и финансов хъб на руската икономика заради всички санкции. Турция и Сърбия са държавите, които не наложиха визови ограничения на руснаци. Много руснаци има в Турция, много капитали минават там. Турция, от друга страна, показва, че е лоялен и стабилен член на НАТО – пусна Швеция и Финландия в НАТО, прати дронове „Байрактар“ на Украйна“, коментира бившият зам.-министър.

ОЩЕ: Китай към Русия след срещата за мир: Безпристрастни сме към войната в Украйна

„Въпреки това Русия продължава да гледа на Турция като на основна приятелска държава, тъй като може да позволи на Ердоган тези своеволия, но не може да си позволи да прекъсне отношенията си с Турция. Ердоган знае къде може да настъпи мечката, без да получи обратен удар“, смята Керемедчиев.

Решенията на Ердоган в ущърб на Путин

Турският президент не само че праща дронове на Киев и в крайна сметка пусна скандинавските държави в Алианса, но и освободи намиращите се в страната му командири на полка „Азов“. Те бяха пратени там след сдаването на завода „Азовстал“ – последната останала крепост на украинците в южния град Мариупол миналата година.

Условието беше командирите да останат в Турция до края на войната, но това не се случи – те вече са в Украйна и се обучават за завръщане на фронта. Попитан защо е предприел този ход, Ердоган заяви: „Защото така ме помоли Зеленски“. Украинският президент Володимир Зеленски беше на посещение в югоизточната ни съседка малко след като дойде на визита и в България.

ОЩЕ: Защото така ме помоли Зеленски: Ердоган обясни защо е освободил командирите от "Азовстал"

Срещата в Джеда

На събитието в Саудитска Арабия участваха над 40 страни, включително и България. Там беше Украйна, но не и Русия. Китайската делегация първоначално предложи замразяване на военните действия на етапа, в който се намират, но това означава, че руснаците няма да се изтеглят от окупираните земи. Западът не одобри идеята на посланика на Китай на срещата Ли Хуей.

В крайна сметка участниците обявиха в общо комюнике, че защитават териториалната цялост на Украйна. В това число попадат и останалите държави от БРИКС, участващи в срещата – Бразилия, Индия и Южна Африка, което беше пореден удар по Владимир Путин.

ОЩЕ: България: Русия използва доставките на храна за имперски интереси

Вижте повече в разговора:

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес