Николай Мелемов е за трети мандат кмет на община Смолян. В областния град има потвърдени случаи на коронавирус. Потърсихме градоначалника за интервю относно мерките, които са предприети, след като заразата е така близо.
Г-н Мелемов, в Смолян вече има заразени с коронавирус. Много по-сложна ли стана сега ситуацията в града и какви мерки се предприемат за предпазване?
Ситуацията си е сложна от самото начало. Това е изпитание не само за Смолян, не само за България, а за целия свят. Да, сложността си е същата. Всички трябва да бъдем много по-отговорни, защото каквито и мерки да се предприемат, най-важната мярка е хората да имат самосъзнание и да разберат, че опасността е реална и много сериозна. Основната мярка е да не се събират накуп хора и да ползват предпазните средства.
Нали обаче всички си знаем, че нацията ни никак не е дисциплинирана, как да очакваме сега това да сработи?
Още: Самоубийство ли е участието на "Има такъв народ" и БСП в коалиция с ГЕРБ? (ВИДЕО)
Още: Финале гранде или фиаско: Любомир Стефанов за преговорите за правителство (ВИДЕО)
Не сме дисциплинирани, но обичаме семействата си, отговорни сме към децата и родителите си. Ние не сме като японците, нито като германците, но тук става въпрос не просто за дисциплина, а за живота и здравето на нашите близки - че те зависят от нас. Обичта към тях е по-задължаваща от всяко нареждане, от всеки закон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Метапневмовирус: Идва ли пак заплаха от Китай - говори проф. Радка Аргирова (ВИДЕО)
Започнахте да дезинфекцирате в града, кои обекти ще се третират ежедневно?
Ежедневно третираме общината, защото тук идват доста хора и ние сме длъжни да подготвим сградата да не е заплаха идването в общината. Проветряваме постоянно. Служителите, които контактуват с хора, са със защитни средства. Мерките за дезинфекция в общината са на 100%. Това ми дава някакво спокойствие. В града дезинфекцираме спирки, подове на учреждения, където има поток от хора. Няма как да дезинфекцираме улиците, защото са много, а в пътния поток е важно ако правиш нещо, да е навсякъде. Ако е частично, няма никакъв смисъл. Това, което е в нашите възможности, го правим и гарантирам, че няма да спрем. Помагаме на другите институции, на възрастните хора.
Промяна направихте в транспортната схема в града и извън него. В какво се състои тя?
Още: Скандалите в НФЦ не спират: В "Студио Actualno" говори директорът Петър Тодоров (ВИДЕО)
Пътникопотокът в града е намалял четири пъти. Поради тази причина въведохме празнично разписание. Сутрин и вечер към 17-18 часа, когато има повече хора, пътниците се превозват с големи автобуси. През другото време хората са много малко. Това е вариант да облекчим транспортните фирми, защото тази ситуация най-много ще удари бизнеса. Животът и здравето са на първо място, а ние се опитваме да бъдем и в помощ на местния бизнес. Автобусите извън града също са намалени много като честота. Оптимизирали сме транспорта заедно с фирмите и засега нямаме оплаквания, съобразихме с тяхното мнение.
Обявихте телефон за хора, които са самотни и нуждаещи се - да им се доставят храна и лекарства. Има ли обаждания?
Много. Доставяме храна и лекарства. Интересното, което се оказа, е, че много от тези хора искат да си поговорят с някой. Служителката, която отговаря за тази дейност, е педагог и с радост откликва. Ние си имаме проект за топла храна и им доставяме, но към нашите досегашни бенефициенти добавяме и хората, които имат нужда от храна. Те заплащат само стойността на храната, транспортът и доставката е наш ангажимент. С това можем да помогнем.
След едно от заседанията на областния щаб бе съобщено, че 365 души в областта са оставени без грижа. Каква част от тях са в община Смолян?
Ние имаме програми, по които даваме топъл обяд и сега, който се обади на този телефон – 0897 903 608, му помагаме. Нямаме такава статистика, тъй като това е прерогатив на социалните служби и няма как ние да я водим.
Общината в какъв режим работи?
Част от хората не са на работа. Майки с деца, хора със заболявания - с решения от ТЕЛК. В понеделник ще минем на друг режим - ще ги разделим на два екипа за по една седмица. Ще ги пускаме в отпуска, новият закон ни дава такава възможност. Идеята е, ако все пак дойде зараза, да има екип, който да покрие следващата седмица. Знам, че и други учреждения са така. И това, което трябва да се направи, е логично. Минаваме в режим малко на затваряне на общината, но основните дейности няма да ги спрем. Поне на този етап ситуацията е такава - работим, гарантираме обслужване на гражданите. Не мога да кажа след 15-20 дена какво ще възникне.
Доста често се говори за спекула в цените на продуктите от първа необходимост. Тя беше очаквана, но дали е предотвратима според вас?
Това зависи повече от хората. Аз не виждам причина да се презапасяваме с каквото и да е. Проблемът има две страни - с желанието си да се презапасят хората сами предизвикват появата на спекула. И министър Танева го каза, а и аз не виждам причина някой да се презапасява. Сигурно ще има и спекула, но по-важното е хората да запазят спокойствие.
С въвеждането на кои мерки срещате най-големи затруднения?
В интерес на истината не мога да кажа, че срещаме затруднения. Хората в общинската администрация приеха мерките с нужното разбиране, те са и логични. Знаете, че няма откъде да черпим опит за справяне с тази ситуация. Някъде може да прекалим, но смятам, че по-добре една мярка да е прекалена, отколкото пренебрегната. Да ни е чиста съвестта, че каквото е зависело от нас, сме го направили.
А одобрявате ли въвеждането на вечерен час за цялата област?
Според мен няма логика, поне аз не я виждам, но щом областният щаб е решил, го приемам. Просто няма база, на която да бъде налагано това ограничение, няма и регламент, по който да се налагат санкции. Но наистина е по-добре да се прекали с мерките, отколкото да са недостатъчни.
Темата продължава и в нашия блог.
Интервю на Анита Чолакова