Две жалби са подадени днес срещу инженерингова поръчка на община Мадан за инсталация към депото на стойност 4,6 млн. лв. Ако не беше жалко, щеше да е смешно, че една от фирмите „Дуол“ ЕООД е на унгареца Ищван Дудаш. Дружеството му е с дейност търговия на едро със стоки за домакинството. Създадена е през 2009 г. и няма публикуван нито един годишен финансов отчет. Излишно е да се споменава, че тя няма капацитет да изпълни обект с такъв мащаб и специфика, няма и законово право.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Другата жалба пък е от фирма „Телия консулт“ ЕООД – София, на Виолета Чиликова. Тя пък е вписана със счетоводна и одиторска дейност.
На практика обаче, блокирайки поръчката, се поставя в риск изпълнението й, защото ако дейностите по нея не се изпълнят в срок, средствата по ОП „Околна среда“ ще бъдат загубени.
Аctualno.com разговаря с кмета на община Мадан Фахри Молайсенов.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Г-н Молайсенов, днес две фирми - на унгарски търговец и българска счетоводителка, са Ви блокирали поръчка за инсталация към депото за предварително третиране на отпадъци. Как ще коментирате този акт?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Какво да коментирам - докато не променят закона, ще е така. Имам проект за 5,5 млн. лв. за пътища. Обявих го преди три месеца и се случи същото - фирма с капитал 2 лева ни обжалва процедурата. За три месеца ни я блокира. По този начин общините не можем да работим.
Визирате фирма "Пътна маркировка"?
Да, това беше едната. Днес ни излизат още две жалби за сметището, който е много важен проект за трите общини - Мадан, Неделино и Златоград. Освен това става дума за средства, които ако не се оползотворят до края на 2019 година, абсолютно всичко пропада. И наистина това е по-лошото - че не достига до хората това, което е от тяхна полза. Ако не се направи тази инсталация, ще се увеличат отчисленията ни за тон отпадък и трябва да увеличаваме такса смет. От това има само губещи, няма печеливши.
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Вие как си обяснявате този интерес да се пречи на Мадан?
Не мога да си го обясня. Даже ми е смешно като гледам на бюрото ми жалбите на двете фирми, които са ни обжалвали процедурата. Едната зарежда канцеларски материали, другата е записана, че търгува със стоки за дома. За съжаление, това не е само проблем за Мадан, а и за цялата държава. По този начин се спират много важни проекти, което е в ущърб на хората.
А поръчката за пътищата разблокирана ли ви е вече?
Да, след три месеца се оказа, че не са си платили таксата. После във Върховния административен съд също се оказа, че не са обжалвали, защото и там не са внесли такса. И след тримесечно закъснение вече вървим напред. В момента работи комисията по избор на изпълнител. Шест фирми участват.
Каква е щетата от закъснението?
Че не можем да работим в най-хубавото време - лятото. През зимата пътища не се правят, не се асфалтира.
Какви проекти изпълнявате в момента, които не са ви блокирани?
Правим реконструкция на централния градски площад за 1,2 млн. лв. В два големи квартала - "Възраждане" и "Шаренка", правим водопровод и канализация за 750 000 лева. В момента се работи по ремонт на Културния дом за 360 000 лева. Като се изпълни ВиК-обектът в двата квартала, започваме да изграждаме нови тротоари, бордюри, улици. Ще се обновят напълно. За тях инвестицията ще е на стойност около 1,5 млн. лв. по Програмата за развитие на селските райони. Улиците в тези квартали не са ремонтирани изобщо откак са построени и са много проблемни. Надявам се до края на годината всичко да е съвсем различно.
Много проекти за общински пътища към селата изпълнихте, какво Ви остана?
Не могат да бъдат преасфалтирани всички пътища до нашите села, защото са 44 на брой. Най-важните обекти за големите села, които останаха, са Върбински мост - Върбина - Студена – Боровина и Мадан - Равно нивище - Тънкото. За тях Ви казах, че ми беше спряна процедурата, сега вече е в ход. С асфалтирането на тези 20 километра смятам, че на 80-90% от пътищата ни вече ще са обновени. Ще останат вътрешни улици, за които ще мислим по-нататък. Но основните артерии ще бъдат готови.