Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на Банско: 10 000 обаждания имаме на ден, с 10 000 различни въпроса

19 март 2020, 15:05 часа • 4384 прочитания

От два дни целият град Банско е под карантина. Забранено е както влизането, така и излизането от общинския център. Забранено е също излизането по улиците без основателна причина. Полицейски екипи вардят всичките подходи към Банско. Actualno.com потърси кмета на общината Иван Кадев, за да попитаме как се справят в ситуация, в която не са попадали досега.

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите

Г-н Кадев, в тази ситуация, в която влязохте без никаква подготовка, как организирахте здравеопазването при спешни случаи?

Създадена е съответната организация. Личните лекари са налице всички. Спешният център - също. Хората могат да се обаждат по телефоните за консултация. Там, където е необходимо да бъдат транспортирани, ще се извършва със специализиран превоз - с линейки.

На какъв телефон се обаждат за консултация?

Още: Адв. Александър Кашъмов: ВАС отново започна да анонимизира дела, свързани с публични личности (ВИДЕО)

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

На личния лекар. В спешните случаи - на тел. 112. Държи се връзка със спешния център.

При неспешните състояния - главоболие, примерно, болки в стомаха и др., които не изискват спешна намеса, но проблемът трябва да се разреши не по телефона, а с преглед, как се процедира?

Такъв е редът - обажда се съответният гражданин на личния лекар, обяснява му симптомите и личният лекар преценява дали ще го посети в къщи или той ще отиде до кабинета. Колегите лекари държат контакт с РЗИ и при необходимост със специализиран превоз пациентът се извежда в болнично заведение.

Какво се прави тогава, когато човекът не е от Банско, но заради барикадата е останал там?

Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)

Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)

Стоят тук. Ако има спешност, по същия ред като останалите - личен лекар, РЗИ, линейка.

Но личният им лекар няма как да е в Банско?

Сигурно е така, но имаме медицински център "Свето Благовещение", където може да им се окаже съответната помощ и да им бъдат дадени съответните указания.

На тези хора, които са останали в Банско, кой ще им поеме престоя?

Чакайте сега. Има случаи, в които те са длъжни да си плащат там, където са настанени в хотели или квартири. Тези, които не могат да си осигурят подслон, имаме общежитие, което е подготвено, обособено съгласно Закона за бедствия и аварии - с топла вода, с отопление. Могат да пребивават там. Осигуряваме им съответно и храна.

За другите битови проблеми - примерно свършили са дървата/пелетите на някое семейство, какво се прави, има ли телефон, на който се обаждат за такива неща?

Не мога да отговоря на този въпрос в момента. На мен също ми свършват пелетите. Аз ще изчакам 14-дневния срок карантина. Тогава ще правя съответната организация. Не мисля, че ще се стига дотам. Мисля, че хората са подготвени, въпреки че сме в края на зимата. Надявам се да няма такива проблеми, но действаме според ситуацията и според случая. Разберете, че 10 000 обаждания имаме на ден - с 10 000 различни въпроса.

При деликатни и затруднени казуси с кого се съветвате?

По вертикала - най-напред с Областния кризисен щаб, оттам - към Националния кризисен щаб. В постоянен контакт сме с органите на МВР, със службите за безопасност на населението, противопожарната безопасност, с медицинските центрове. Имаме координация с РЗИ, със службата за безопасност на храните. Изобщо, това вчерашното напрежение, което имахме за 2-3 часа в началото, докато тръгне организацията, сега вече е стиковано и се работи по план.

На кой телефон е най-напрегнато, казахте десет хиляди обаждания?

Ние сме дали всички телефони на щаба и се обаждат на всякакви телефони на всеки. Има, разбира се, на сайта на общината горещи телефони за хуманитарни въпроси (0885 92 92 55, 0889 73 73 99, 0896 80 51 25, 0894 35 82 50, 0899 12 37 39, 0893 63 70 10). Отправяме апел хората да знаят, че той е за хуманитарни въпроси. Другите телефони са нашите. Хората ги знаят и звънят без да се притесняват - през дежурния, през 112. Отговаряме на всички. Там, където не зависи от нас, ги подаваме по вертикала за решаване от съответния компетентен орган.

При специфични проблеми чия е тежката дума - вашата или на шефа на областния щаб?

Тежката дума ще е на Националния кризисен щаб. 

Интервю на Анита Чолакова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес