Кирил Петков замести своя съпартиец Венко Сабрутев в телевизионен дебат през изминалата вечер. Това накара ГЕРБ-СДС да напуснат дебата и със сигурност накара повече зрители да го гледат и да вземат отношение.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
ПР ход ли бе това?
По-сложна ли стана бъдеща коалиция?
Предизборната кампания на ПП
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
В Студио Actualno ни гостува Калина Константинова - вицепремиер по ефективното управление в редовното правителство на Кирил Петков. Преди това е заместник-министър на икономиката в служебния кабинет на президента Румен Радев. За предсрочните парламентарни избори на 2 октомври тя е втора листата на „Продължаваме промяната“ в 25-и МИР-София.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Как е господин Сабрутев?
Господин Сабрутев не можа да се включи в дебата снощи по лични причини. Предполагам, той ще коментира в следващите часове и дни. Знаете, че в предизборната кампания динамиката е висока. Истината е, че аз също се готвих за този дебат паралелно с г-н Сабрутев, но по същото време точно в 20 часа имах друго участие, което беше уговорено, така че не можах да го заместя аз.
От тази сутрин имаше доста политолози и социолози, които се изказаха по темата, липсваше ли ви позиция?
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Нашата позиция беше изразена изключително ясно от нашия лидер. За мен липсваше позицията на ГЕРБ, които решиха да избягат от този дебат. Не виждам нищо по-хубаво, което може да се случи на последния дебат от това - лидерът на една партия в този случай на ПП, ясно да заяви и да отиде и да отстоява позициите, за които той се бори, да представи програмата си.
Чухме и доста обвинения, че той не действа по правилата. "Така ли ще управлявате страната?" и подобни, как отговаряте на тях?
В последните години сме свикнали с правилото, че лидерите не дебатират. Лидерите се крият в сараи, в къщите си в Банкя, крият се от журналистите, крият се от хората и не излизат с лицето си да говорят за какво се борят и какво ще свършат. Този страх да бъдат под обсега на огъня на техните опоненти е едно правило, с което сме свикнали. Това не е правилният начин да се формира едно мнение, особено в такъв важен и съдбовен избор, който ни очаква тази неделя. Най-правилното нещо е лидерът да се изправи срещу своите потенциални гласоподаватели и ясно да заяви какви са позициите на партията и за какво ще се бори в следващ кабинет.
Всеки зрител видя, че това направи дебата много по-скандален и интересен. Търсен ефект ли беше това, обмислен пиар ход?
Когато правиш кампания най-важният план, който можеш да имаш е ясно да застанеш с лицето си зад нещата, за които се бориш. Няма по-добро лице от лицето на лидера на партията. Г-н Петков беше премиер в предишния кабинет, той отиде на място, където всички биха могли да го атакуват, така че това е една проява на смелост да се изправиш срещу опонентите си, да поемеш отговорност за всичко, което си свършил и да заявиш ясно приоритетите си за едно следващо управление.
Бяхте част от управлението на страната в кризисен момент, но това прави ли ви безгрешни? Какво бихте поправили сега, ако можем да върнем лентата назад?
Ако в предишния мандат бяхме подведени в нашето управление от троянския кон ИТН, за това прекарахме ужасно много време за най-ключовите реформи като правосъдната реформа и антикорупционното законодателство, прекарахме много време в лидерски срещи, експертни срещи, месеци наред дебатирахме едни текстове, които накрая изгубихме търпение и внесохме сами.
Сега бихме подходили обратно, бихме сложили реформата в КПКОНПИ. Това да бъде тестът за това, кои са тези партии и партньори, кои не ги е страх, че ще отидат в затвора, ако подобен законопроект бъде приет.
Дали не започнаха реформи на твърде много “фронтове” в държавата?
Ще бъде ли намалена държавната администрация или ще бъдат оптимизирани процеси?
Какви обещания дадоха на личните си срещи с хора в страната?
Вижте целия разговор с Калина Константинова от ПП.
* Публикацията е съгласно договор между "Уебграунд" ЕООД и ПП "Продължаваме промяната" за парламентарни избори 2022. Купуването и продаването на гласове е престъпление!