Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв е животът на концесионер на плаж - сметки и държавни тежести

10 юли 2019, 19:30 часа • 16274 прочитания

Темата с туризма на Черноморието стана особено гореща тази година, след като стана ясно, че сезонът няма да е толкова добър, макар че министърът на туризма Николина Ангелкова още е по-оптимистична в прогнозите от хората, занимаващи се всъщност с хотелиерство и туризъм.

Предвид масовото недоволство, особено във Facebook, от съотношението цена - качество на Черноморието ни, Actualno.com потърси за мнение хора от бранша. Разговаряхме относно проблемите с г-н Николай Димитров, концесионер на плаж "Крайморие" от 2017 година. Освен това, той е председател на Асоциацията за защита на малкия и среден бизнес.

Г-н Димитров, какво формира цената на чадърите и шезлонгите на Вашия плаж?

Най-вече услугата която предоставяме. Много хора гледат само цената на чадъра и шезлонга, но искам да кажа, че най-важното, лично за мен, е човекът като отиде на плаж, след това да се прибере жив и здрав вкъщи. А това струва много пари, вярвайте ми! Говоря за качествен персонал от спасители, медицински персонал, медицински кабинет, който трябва да е снабден с необходимото оборудване. Зад плаж "Крайморие" има тревисти местности, които предполагат наличието на паразити и затова обезпаразитявам редовно. Това струва много пари и не е за подценяване.

А каква е ориентировъчната сума за това, което изброихте?

На сезон това, което аз инвестирам, е в качествен екип - тук са едни от най-добрите спасители, обучаващ спасител подбира хората, които работят тук и те са излючително подготвени. По два пъти месечно се провежда физическа подготовка, а това не са малко пари. На сезон отиват някъде около 100 000 лева, грубо казвам, само за поддръжката на медицински екип и на спасители. Доста хора не отдават значение на това, но за мен е най-големият фактор.

Какви такси плащат наемателите на ивици на държавата?

Наемите не са никак малки, заложен ни е и инфлационен индекс, който е 4% на година и всяка година наемът нараства заради инфлацията. Отделно от това, ние имаме задължения. Лично аз, влагам средства за почистване и обезпаразитяване на плажа. Защото другото, което гледат хората е да е чистичко, удобно, инвестирал съм в инфраструктура вътре на самия плаж. Заустил съм отходните води извън границата на плажа, в канализацията на квартал "Крайморие" със специални помпи в септични събиратели. Само помпата, електрониката и заустването струват 8 000 до 9 000 лева с монтажа. Отделно от това плащам за изграждането на конструкцията на самата тоалетна.

Какво според Вас пречи в нормативната уредба на туризма, какво трябва да се промени там и в политиката на българската държава?

Трябва в крайна сметка да се направи категоризация на плажовете. Например на плаж като моя, ивицата е от три до четири пъти по-тясна, в сравнение с ивици например в курорти като "Албена" или "Слънчев бряг". Изискванията, които покривам аз за спасители и за медицински персонал, са такива, каквито са за тези плажове. А на по-тясна ивица концентрацията на плажуващите ще бъде съответно 4-5 пъти по малка. Така че не виждаме логика с колегите ние да плащаме наравно с други плажове, които са с по-голяма площ и концентрация на туристи. Тоест аз, на всеки 100 метра, съм задължен, по сегашната нормативна уредба, да разположа спасителен пост с двама спасители. Същите са изисквания и за другите плажове, които са с по-големи ивици.

Каква е цената на чадър и шезлонг на плаж "Крайморие"?

Тази година е 6 лева за чадър и 6 за шезлонг. Но, изцяло съм подменил шезлонгите, които бяха останали от предишния наемател. Те се предлагат със шалтета, подменил съм половината чадъри с нови, алуминиеви сгъваеми, а от стария наемател приех стари, железни чадъри, амортизирани шезлонги. Това, само по себе си, не е малка инвестиция.

Машината, която тази година купих, защото досега взимах от колеги от Слънчев бряг назаем, за да чистя предходните две години, струва 28 000 лева - само тя с почистващото устройство и тракторът. Това са огромни разходи на година, които плащам не само аз, но всички стопани на плажовете. За да задържиш качествен и опитен персонал, това струва пари, не става с усмивки. В момента инвестирам готови пари, които изкарвам от друго място, за да влагам тук. Забелязал съм, че повечето от тези хора, които сигнализират за нередности, обикновено те цапат, мърсят и не спазват никакви правила. Има и доста хора, които оценяват това което правим тук и разбират, но има и много мрънкащи и хленчещи, които живеят с презумцията, че всеки за всичко им е длъжен.

На плажа има и свободна зона, която е 50% от ивицата. Който не желае да ползва чадър, не ползва, не можеш да задължиш никого. Ивицата е на коридори – част платена зона, част свободна. Това ни задължиха преди 7 години, като част от правилата. Преди ги редяхме - цялата първа линия от край до край беше с чадъри, като беше важно само да спазваме процентното съотношение. Сега, всеки има достъп до първа линия, независимо дали ползва или не чадър и шезлонг.

Но нашата работа не е никак лесна. Знаете поговорката "От всяко дърво свирка не става". С тази работа се нагърбват и хора, които са добри мениджъри, но в други области. Тази сфера е много специфична и не е лесно да се управлява.

Интервю на Гергана Цонева

Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес