Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ще остане от предложените промени в Конституцията: Доц. Наталия Киселова в “Отговорите“ (ВИДЕО)

20 октомври 2023, 18:00 часа • 6491 прочитания

Какво ще остане и какво ще отпадне от предложените промени в Конституцията след критиките на Венецианската комисия. В седмичното обзорно предаване на Actualno.comОтговорите със Спасиана Кирилова“ обяснява доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в СУ “Св.Климент Охридски“ и член на Обществения съвет към Парламентарната комисия за промени в Конституцията. Ето какво каза тя:

Още: Венецианската комисия е провела предварителни срещи за конституционните промени (ВИДЕО)

“Критиките на Венецианската комисия бяха умерени. Критикува се липсата на обществен дебат преди внасянето на промените по част от въпросите, както и липсата на мотиви, които са заменени с преразказ за част от промените. Те са и тези, които не са подложени на обществено обсъждане.

В рамките на промените, свързани със съдебната власт, там, стъпвайки на свои предишни становища, Венецианската комисия затвърждава разбирането да се гарантира независимостта на съдиите и прокурори да не могат да влияят върху кадровото развитие на съдии.

Още: Шамар от Венецианската комисия за промените в Конституцията

17 са параграфите, по част от тях има желание да бъдат свалени евентуално при второто обсъждане. Националният празник (да бъде 24 май, вместо 3 март, бел. ред.) и евентуално двойното гражданство (да е позволено за депутати и премиери, бел. ред.) Ето, това са четири параграфа.

По отношение на служебното правителство, там е необходима редакция, защото има детайли, които създават вътрешно напрежение в нормата на чл.99, ал.5 . Там също ще има, няма да кажа отпадане изцяло, но ще има промяна измежду кои да се избира служебен премиер. Не е проблем председателят на парламента да бъде служебен премиер, ако той не се явява на избори. Но често председателите на НС са изявени в своята партия или коалиция, може да се предполага, че той е единият, който ще отпадне, другият е председателят на Конституционния съд (КС), поради това, че в момента първо има несъвместимост и второ при бъдещи парламентарни избори, могат да бъдат обект на контрол за законосъобразност пред КС и може да възникне конфликт на интереси.

Още: "Изненадващо становище": ВСС не хареса идеите за съдебна реформа и промени в Конституцията

Вътре в рамките на съдебната власт детайлите ще бъдат дали да има смекчаване на това съотношение 6 избрани от НС членове на Прокурорския съвет и трима, от които избират един следователите и двама прокурорите, плюс главния прокурор.

Защото, и според мен това е най-същностната критика на Венецианската комисия, е дали трябва да са толкова много.

Още: След 8-часови дебати и заявка за промени: Конституционната реформа тръгна по бавната писта

По отношение на формирането на Висшия съдебен съвет (ВСС) няма критики.“

Още – във видеоматериала.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес