Стиховете на Яворов ни отвеждат в родната къща на неговата голяма и невъзможна любов Мина Тодорова. Днес емблематичната сграда в центъра на град Елена, запазила своя автентичен възрожденски дух, е превърната в магазин за месни деликатеси, съчетан със стилна винарна и изложбена зала.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Владислав Велев е първият производител на еленски бут в промишлени количества у нас и горд собственик на родната къща на Мина.
"Сградата я закупих през 2018 година, минала е през няколко собственика преди това. След нейното закупуване, направихме проект, съгласуван с „Паметници на културата“ и направихме винарна с магазин, изцяло еленски деликатеси, местно производство, което се прави екологично чисто, без консерванти", твърди гордият собственик.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
През 2013г. находчивият бизнесмен отваря собствен цех за сурово-сушени месни продукти в махала "Пърчевци", в близост до Елена. Една от целите на предприемача от Елена е да отглежда около 1 000 животни, които да храни по природосъобразен начин, без химия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Иска ми се клиентът, който прекрачи прага на магазина да знае откъде идва животното, къде се обработва това месо и да е сигурен в това, което купува. В момента месото, което обработваме и продаваме е на 100% българско. Но е друго, когато влезете в града, разходя ви из фермата, след това дойдете в магазина да дегустирате даден продукт и знаете откъде е излязъл", споделя за амбициите си Владислав.
"Изложихме продукта в европарламента в Брюксел, 2 години подред, с цел популяризиране. Чужденците като видят еленския бут и казват прошуто, хамон. Европа е известна с италианското прошуто и испанския хамон. Ние се борим България да бъде известна с еленския бут, в последствие да го наложим и на Запад. Повече чужденци да се докоснат до него и да знаят за него."
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Семейният магазин разполага с уникални машини за нарязване на бут, а в избената зала е изложена старинна дървена машина за бутилиране.
"Във винарната, която сме направили предлагаме само вина от 1 изба. Няма такова вино. Билките, които технологът слага по време на ферментацията, времето, в което отлежава в бъчвите, всичко си иска майсторлък и прибавено с любов се намира в бутилката. Самата винарна произвежда бяло и червено вино „Мина“, защото това е къщата на любимата на Яворов - Мина. Тя всъщност е на баща й, първият кмет на града. Къщата е била с 2 дюкянски помещения и на втория етаж помещение за живеене, където в момента тече ремонт и ще го направим музейна експозиция.
В дома на Мина нищо не е променяно. Покривът е изцяло нов, но разпределението на къщата е същото. За реставрацията на сградата е използван предимно дървен материал. Съвсем скоро ще бъде отворен за посетители и вторият етаж, който е превърнат в музей с вещи на Яворовата любима, както и с всички стихове, които той й е посветил.
"Концепцията ни е туристът, който дойде, да се докосне до историята на града, ние предлагаме много туристически забележителности. Искаме това да бъде една от тях, с картини, стихове и със спалнята на Мина. Малко са запазените вещи, но са достатъчно човек да се докосне и да усети духът, който е царувал тук", категоричен е Велев.
Каква е тайната рецепта за производството на българското прошуто, за какво мечтае нейният производител и как ще бъде развита къщата на Мина, вижте в интервюто с Владислав Велев.
Автор: Габриела Андреева