Как Зелената сделка и кръговата икономика ще се отразят на развитието и инвестициите в община като Елин Пелин? В разговор по темата гости в предаването "Студио Actualno" бяха кметът и заместник-кметът по екология на общината - доц. д-р Ивайло Симеонов и Николай Савов.
"Проблемите и предизвикателствата пред малките общини са свързани с това как точно да се позиционират в определени специфични дейности, в които да се специализират и да бъдат добри в това", коментира Николай Савов. Заместник-кметът уточни, че едно от основните неща, които се предвиждат, е свързано с вече затворени мини и рудници, които не са култивирани и имат съответните екологични проблеми. "Добре е точно те да бъдат представени на пазара, за да могат да бъдат реализирани политики в областта на зелената енергия", допълни Савов.
Доц. Ивайло Симеонов даде пример със затворената преди десетилетие мина Чукурово (най-старата въгледобивна мина в България - бел. ред.). "Стоят едни хиляди декари, които не са рекултивирани и даже са опасни, тъй като са с открит способ и се пълнят с вода. Съвсем спокойно това място може да се рекултивира и да се изградят фотоволтаични паркове", каза кметът. "Ние сме създали стъпка в таази посока - да привлечем инвеститори, защото по този начин решаваме няколко проблема. Единият е със сегашното състояние на рудника, а другият е свързан с изпълнение на показателите, които Европейският съюз и света налагат за това да имаме все повече енергия от слънце, вода и вятър", обясни доц. Ивайло Симеонов.
Целия разговор за бъдещето на кръговата икономика в община като Елин Пелин гледайте във видеото.