В последните дни изненадващо изплува Пътна карта между България и "Газпром", която показва, че правителството на Бойко Борисов е построило газопровод в услуга на Владимир Путин, който така е заобиколил Украйна преди да я нападне. В строителството на тръбата става дума не само за обслужване на интереса на Русия, но и за конкретни нарушения на закони и правила. За да коментира темата в Студио Actualno поканихме Руслан Стефанов, директор на Центъра за изследване на демокрацията.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
"Не бих изопачавал значението на този документ. Припомням, че той е предшестван от промяна на българската енергийна стратегия. Малцина си спомнят, че тя беше променяна многократно, за да може да поеме този "Турски поток". Не беше изненада тази карта. Отдавна е ясно какво се случи и с "Южен поток" и с турски, какви нарушения има, какви обвинения има, но те остават неразследвани", каза той в началото на анализа си.
По думите му появата на документа е полезна, "особено ако доведе до промяна в институционалните нагласи и успеем да изградим тези институции, които тогава не си свършиха работата." Още: Николов за Пътната карта на „Турски поток“: Който и да я е подписал, отговорност носи ГЕРБ
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Кремъл корумпира Европа
Според Стефанов българските институции имат малък капацитет да защитят националните интереси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
"Те не успяват да го направят, но това става в един по-голям от нас контекст. Трябва да си даваме сметка каква роля имат политиците. И "Северен поток" и "Южен поток", два корумпирани проекта, говорим за т.нар. стратегическа корупция, в която Кремъл дава парите и затова тези проекти стават пазарно реализируеми. Няма как нито един от двата да бъдат пазарни, защото транзитът през Украйна беше несравнимо по-евтин. Цялата тази корупция я плащат европейските потребители", категоричен е експертът. Още: Цветанов иска детектор на лъжата за срещи на Борисов с руснаци, подозирани в раздаване на подкупи за "Южен поток"
"Трябва да ни е ясно, че на тази корупция се подадоха в цяла Европа. За съжаление, нито там, нито тук е взета поука от това как Русия успя да корумпира Европа и навреди на нейните стратегически отношения", каза още той.
"Когато говорим за геополитика, трябва да е ясно, че става въпрос за твърда и мека власт, които се упражняват и получателите на този натиск, са българските политици. Ако имаме ясна национална доктрина, ще е по-разбираемо къде свършва политическото боричкане и започва накърняване на националния интерес на България. В момента е факт, че България контролира достатъчно тръбна инфраструктура, която да позволи наистина Югоизточна Европа да бъде важен незаобиколим фактор без значение дали е руски, или неруски газ", коментира Стефанов.
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)
Защо пътната карта се появава в момент на преговори между ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" - вижте пълното интервю с Руслан Стефанов.