Наложителното заради коронавируса често и щателно миене на ръце и повърхности със сапун и по-силни дезинфектанти уврежда кожата и изисква предпазни мерки, предупреждава дерматологът Евгения Божикова в интервю за читателите на Actualno.com. Ето и какви съвети дава тя предвид факта, че сега трябва да си мием по-често ръцете и да дезинфекцираме по-често вътрешни помещения!
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Д-р Божикова, опасни ли са за кожата честото миене и употребата на дезинфектанти?
И без сегашната извънредна обстановка, от многото миене и многото предпазни средства винаги кожата на ръцете страда. По принцип е вредно въздействието на твърде много детергенти, дезинфектанти и миенето с агресивни сапуни. Това е много отдавна, откакто работя – повече от 30 години.
Разбира се, че сега в епидемичната ситуация трябва да се мият ръцете, разбира се, че трябва да се дезинфекцират повърхностите, разбира се, че трябва да се носят ръкавици, когато трябва, но всичко това уврежда кожата.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Как хем непрекъснато да се мием и дезинфекцираме наоколо, хем да се предпазим от химикалите?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Има препарати, които се наричат "биологична ръкавица" под формата на крем, които изолират контакта на кожата с водата и миещите вещества.
Два до три пъти на ден се препоръчва от дерматолозите да се мие кожата на ръцете с неутрален сапун от типа на бебешките без защитни средства. Всяко мокрене и миене над тези 2 – 3 пъти трябва да се осъществява с "биологични ръкавици", т.е. намазват се ръцете с такъв бариерен крем, като с крем за ръце, и 10 или 5 пъти препаратът изолира кожата на ръцете от агресивното действие на водата и миещите вещества, детергентите и дезинфектантите.
Тези препарати са популярни и налични в аптеките. Аз ги предписвам всеки ден по няколко пъти в нормална обстановка, а в сегашната ситуация ги предписвам почти на всеки пациент.
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Кремовете преграда ли са за коронавируса?
Няма кремове, които да са преграда за коронавируса, няма кремове, които да изолират от коронавируса. Има кремове, които да запазват кожата от агресивното действие на водата и миещите вещества, дезинфектанти, гелове, детергенти.
Миенето с вода и сапун е абсолютно задължително, за да се спазва хигиената и да не стигне вируса до организма. Но, за да се предпази кожата, човек, преди да започне да мие ръцете си по 20 – 50 – 100 пъти на ден, е хубаво да ги намазва с крем "биологична ръкавица", който да предпазва кожата от вредното въздействие на детергентите и водата.
Примерно, човек става сутрин, прави си тоалета, подсушава ръцете, може да намаже на ръцете подхранващ крем, който може да е обикновен крем за ръце. Десетина минути след като той попие, се намазва с крем от типа "бариерна ръкавица" или "биологична ръкавица", който защитава кожата от вредното, изсушаващото и агресивно действие на водата и миещите вещества, дезинфекциращите гелове, спрейове и пр.
Има ли подобни кремове за лице?
За лице няма, защото лицето не страда от прекомерно третиране и прекалено мокрене. Има кремове за малките бебета, които защитават кожата от влагата на памперсите по същия начин.
Какво трябва да имаме предвид за дезинфекцията със спирт и спиртни гелове?
Изсушават кожата. Има една дермоепидермална граница, която е границата между външната и вътрешната среда на организма. Това е в кожата между епидермиса и дермата. Самият епидермис представлява едни клетки, които са подредени правилно в нормалната кожа като керемиди на добре постлан покрив, които са споени с едни церамиди. Когато има прекалено много мокрене, миене, особено със спирт, детергенти и дезинфектанти, тези церамиди се унищожават, воднолипидната мантия, която също съставлява защитата на кожата, се унищожава и кожата започва да страда. Разбира се, следват контактни дерматити и различни други раздразнения. Това не е хубаво да се допуска и тук е мястото на бариерните кремове.
Какъв спирт да използваме, колко процента?
Колкото по-висок е процентът, толкова по-добре дезинфекцира и толкова повече нарушава воднолипидната мантия и изсушава кожата. Това е положението.
В случая, когато бариерният крем е намазан, кожата на ръцете може да се мие с вода и сапун 5 - 10 пъти, без вредното им въздействие да стигне до кожата, но при спирта не е така. Бариерният крем не предпазва толкова много от спирта и колкото по-висок е процентът му, толкова повече изсушава.
При дефицита на спирт често прибягваме до белината. За какво да внимаваме?
Трябва да се внимава първо човек да не е алергичен и второ да не попада в лигавицата – очи, уста, нос, както и да не се вдишва директно. Най-добре е белина да се използва с маска и с ръкавици.
Препоръчват се ръкавици не само за домакинската работа, а и за външната среда и работата, но пък самите ръкавици влияят зле на кожата... Вашата препоръка?
Препоръчвам колкото е възможно по-малко носене на ръкавици, да се минимизира контакта с повърхности с вероятно замърсяване, а когато може, ръкавиците да се свалят и да се сменят. Най-добре е да не се носят латексови ръкавици с талк, а винилови, нитрилови и дори най-обикновените найлонови ръкавици. Латексовите ръкавици са най-вероятните за образуване на контактен дерматит. Латексът е доста сериозен алерген, талкът също не подобрява нещата.
В случай на кожно раздразнение, какво да се прави?
Ако човек получи дерматит или обрив, трябва да го види лекар.
Зачестяват ли случаите на дерматити?
Да - от ръкавици, често миене, сапуни, детергенти и пр. И преди извънредното положение това беше честа патология, но сега е още по-честа.
Бавно ли се лекува?
Зависи колко бързо реагира пациентът – колко бързо се обръща към лекаря и как спазва режима. Бариерните кремове в този момент са някакъв изход и някакво спасение. Това е положението.
Има ли норма колко часа е безопасното носене на ръкавици?
За всеки човек е абсолютно индивидуално. Има хора, на които 5 минути им е достатъчно да направят контактен дерматит. Има хора, които си носят ръкавици 24 часа в денонощието без никакъв проблем.
Алергиите зачестяват ли?
Що се отнася до кожата на ръцете, има такова зачестяване, но като цяло не.
Вашият съвет към хората в извънредното положение?
Не трябва възрастните хора да се обръщат без наложителна причина към лекарите, включително дерматолозите. Трябва всеки да си пази здравето и да се спазва абсолютно социалната дистанция и изолация. Това е много важно, изключително важно и според мен това е ключът за по-бързото преминаване на цялата епидемия.
Интервю на Ива Иванова