Не само в България, но и в Европа – има ли лекарства, чийто прием може да допринесе за развитие на някакъв тип рак? Отговор на този въпрос Actualno.com потърси в разговор с проф. д-р Георги Чернев*.
Още: Съдия Атанаска Дишева: Чувствам се като в капан във ВСС (ВИДЕО)
Още: ЕС пред опасност от разпад, ако не отговори разумно на Тръмп: Прогноза на Кузман Илиев (ВИДЕО)
По негови думи има не просто основание да се съмняваме. Той и негови колеги в България са събирали данни на база анамнеза от пациенти, развили различни форми на рак. На база проследени случаи, специалистите смятат, че определени лекарства (т.нар. сартани, с които се третира кръвното налягане) предизвикват развитие на рак. Данните и заключенията – включително информация за конкретни случаи, са подадени на Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ), но по думите на проф. Чернев досега има само тишина.
Припомняме, че през месец юли, 2018 година, ИАЛ за кратко спря лекарства с активно вещество валсартан на българския пазар. Съобщението за спирането беше публикувано на 6 юли, 2018 година – с обяснението, че може да има канцерогенно замърсяване на активната съставка валсартан. На 24 юли, 2018 година, ИАЛ публикува второ съобщение, според което определено лекарство с активно вещество валсартан отново може да се продава свободно в България. В същото съобщение ИАЛ представи и списък с лекарства, в които има валсартан, и които не попадат в превантивните мерки по блокиране.
Сигналите на проф. Чернев обаче идват след това. Той сподели пред Actualno.com, че се е захванал с темата след публикация на Американската агенция по лекарствата (FDA) и изменение на позицията на FDA за ефекта на сартаните що се отнася до риск от рак. FDA вече споделя позицията, че рискът е леко увеличен, твърди проф. Чернев.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Сега той желае да получи отговори от ИАЛ и от Европейската агенция по лекарствата (EMA) – дали има лекарства (като сартаните), чийто прием повишава риска от развитие на рак, дори ако в тези лекарства няма канцерогенни примеси – т.е. само заради активното вещество. И регулаторните органи в България и Европа да спрат всички такива лекарства при доказана опасност. Досега такива отговори няма, по думите на професора. Нещо повече – има натиск да не се анализира в дълбочина и да не се говори по темата, категоричен е проф. д-р Георги Чернев.
Освен това професорът директно казва, че не е доволен от отговора на една от фирмите, за чиито лекарства е подал сигнали да бъдат проверени. Официалните въпроси можете да прочетете на сайта на Българското дружество по дерматологична хирургия (БДДХ) – ТУК, на същия сайт можете да видите и отговора – ТУК! На сайта на БДДХ има няколко становища на проф. Чернев по темата, включително публикуван на 28.02.2020 година списък с имена на лекарства и фирми, за които професорът казва буквално следното: "...предоставям лекарствения списък с всички медикаменти, в рамките на които или след приема на които, са регистрирани ракови форми, като медикаментите и фирмите до момента не са проверявани".
На 13 и 14 март, в хотел "Маринела" предстои конгрес на БДДХ. Проф. Чернев сподели, че петима лектори, поканени да вземат участие, са отказали - и по думите му, причината е, че са били "предупредени", че няма да имат възможност за кариерно развитие, ако участват в събитието.
Повече за съмненията на лекаря защо се стигна до това той да се обърне към медиите, за твърденията за оказан натиск и за научната страна на случаите с прием на лекарства, научете в долното ВИДЕО. Също във ВИДЕОТО можете да научите повече за негов иновативен метод за лечение на ракови образувания и как той вижда институционални спънки този метод да бъде наложен.
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
*Проф. д-р Георги Чернев е началник на поликлиниката по дерматология, венерология и дерматологична хирургия "Онкодерма", като от 2016 година и до момента същевременно работи и като професор в Клиниката по дерматология и венерология, университетска болница МВР в София. От 2011 г. до 2016 г. той е доцент по дерматология и венерология в поликлиниката на Университетската болница "Лозенец". Между 2015 и 2016 година е хоноруван като професор и преподавател по дерматология в университета Guglielmo Marconi в Рим. Основател и председател е на БДДХ – Българското дружество по дерматологична хирургия. От 20 години се занимава с патогенезата и лечението на меланома и кожните тумори. Контакти можете да намерите на сайта на БДДХ - ТУК!