Има ли риск за България заради мигрантите след няколкото инциденти през последната седмица с тяхно участие? В “Студио Actualno“ темата коментира Тихомир Безлов, старши експерт от Центъра за изследване на демокрацията:
Още: Скоро: Полиция ще пази бежанските центрове (ВИДЕО)
“Има рискове, но това, което се случи в последната седмица, е доста преувеличено. Значи рисковете, по отношение на това, че минава голям поток от мигранти през България, са от 2013 г. Когато потокът, който минаваше основно през Гърция, се обърна и започна да се опитва да минава през България, респективно Сърбия и много малко през Румъния. Но това, което се случи през последната седмица, беше по-скоро политическо усилие да се използва темата, което според мен идва малко късно. Защото големите проблеми с мигрантите за България бяха 2022-2023 на практика. Особено 2022 г., когато, ако си спомняте, имаше 5 полицейски служители, които бяха убити. Такова нещо беше безпрецедентно за целия период от 30 години, но като цяло е безпрецедентно и за развитите страни.
Още: Управляващи и опозиция в сблъсък на тема "мигранти" в парламента
Окончателните годишни данни 22-ра – 23-та, съотношението е нещо такова – да кажем 16 000 за 22-ра, 18 000 за 23-та минали официално регистрирани в България. Макар че официалната регистрация е такива, каквито са задържани, заведени в Дирекция “Миграция“, респективно след това в Агенцията за бежанците. Те обикновено са със снета биометрия.
Още: София ще заприлича ли на Бейрут заради нелегалните мигранти? Говорят евродепутатите ни
Реалният брой може да се опитаме да го изчислим като гледаме на западна граница, Сърбия, респективно Румъния, на изход, както му казват, колко хора са с биометрия, колко са без. Т.е. тези, които са без, не са били задържани нито на българо-турската граница, нито вътре в страната. И това е за мен много добър показател и едобре, че Гранична полиция продължава да го дава. Защото можете да сметнете горе-долу какъв е процента на тези, които се задържат спрямо тези, които не се. И за 2023-а неприятното число е, че горе-долу 80% са без биометрия. За разлика от 2022-а, когато са 50%. Т.е. тези 16 000 през 2022-а трябва да ги умножите по две, а тези през 20230-а – по четири.“
Още: Мигрантите в България: Официална оценка колко можем да приемем
От видеоматериала ще научите още:
- Битови ли са сблъсъците от миналата седмица;
- Задържат ли се мигрантите в България;
- Трябва ли центровете за бежанци да са извън населените места и по границата;
- Защо темата с мигрантите така охотно се ползва са политически цели.