Има ли риск за България заради мигрантите след няколкото инциденти през последната седмица с тяхно участие? В “Студио Actualno“ темата коментира Тихомир Безлов, старши експерт от Центъра за изследване на демокрацията:
Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
Още: Скоро: Полиция ще пази бежанските центрове (ВИДЕО)
“Има рискове, но това, което се случи в последната седмица, е доста преувеличено. Значи рисковете, по отношение на това, че минава голям поток от мигранти през България, са от 2013 г. Когато потокът, който минаваше основно през Гърция, се обърна и започна да се опитва да минава през България, респективно Сърбия и много малко през Румъния. Но това, което се случи през последната седмица, беше по-скоро политическо усилие да се използва темата, което според мен идва малко късно. Защото големите проблеми с мигрантите за България бяха 2022-2023 на практика. Особено 2022 г., когато, ако си спомняте, имаше 5 полицейски служители, които бяха убити. Такова нещо беше безпрецедентно за целия период от 30 години, но като цяло е безпрецедентно и за развитите страни.
Още: Управляващи и опозиция в сблъсък на тема "мигранти" в парламента
Още: Мария Лалева на Бъдни вечер: На ръба на бездната трябва да изберем любовта (ВИДЕО)
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Окончателните годишни данни 22-ра – 23-та, съотношението е нещо такова – да кажем 16 000 за 22-ра, 18 000 за 23-та минали официално регистрирани в България. Макар че официалната регистрация е такива, каквито са задържани, заведени в Дирекция “Миграция“, респективно след това в Агенцията за бежанците. Те обикновено са със снета биометрия.
Още: София ще заприлича ли на Бейрут заради нелегалните мигранти? Говорят евродепутатите ни
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Реалният брой може да се опитаме да го изчислим като гледаме на западна граница, Сърбия, респективно Румъния, на изход, както му казват, колко хора са с биометрия, колко са без. Т.е. тези, които са без, не са били задържани нито на българо-турската граница, нито вътре в страната. И това е за мен много добър показател и едобре, че Гранична полиция продължава да го дава. Защото можете да сметнете горе-долу какъв е процента на тези, които се задържат спрямо тези, които не се. И за 2023-а неприятното число е, че горе-долу 80% са без биометрия. За разлика от 2022-а, когато са 50%. Т.е. тези 16 000 през 2022-а трябва да ги умножите по две, а тези през 20230-а – по четири.“
Още: Мигрантите в България: Официална оценка колко можем да приемем
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
От видеоматериала ще научите още:
- Битови ли са сблъсъците от миналата седмица;
- Задържат ли се мигрантите в България;
- Трябва ли центровете за бежанци да са извън населените места и по границата;
- Защо темата с мигрантите така охотно се ползва са политически цели.