Какво е зло? Как разбираме дали сме добри, или лоши? Какво има вътре в нас и кой ни помага да го открием? Кой предмет в училище ни учи да бъдем хора? Отговорите на всички тези въпроси опита да даде в Студио Actualno бившият здравен министър д-р Илко Семерджиев. Много хора го асоциират със здравната система, но той има и отношение към религията, произхождащо от медицината.
Още: Апетитът на Ердоган в Сирия и каква ще е съдбата на Асад: Анализ на Тайфур Хюсеин (ВИДЕО)
"Термините "добро" и "зло" произхождат от религиите, а религиите ги взаимстват от метафизиката. Човекът има свободна воля и в нейната приложност търсим доброто и злото. Когато човек се опира на десетте Божи заповеди, можем да смятаме, че е от страната на доброто. Когато се отклонява, казваме, че върши лоши неща", казва той.
В училище със сигурност трябва да се изучава история на религиите, смята д-р Семерджиев. Според него държавата е в дълг на обществото, тъй като не изисква децата да бъдат запознавани с този предмет и да се впуснат дълбочините на познанието. "Няма религия, която да проповядва насилие", добавя той на фона на разговор за случая с нападението над 18-годишното момиче в Стара Загора.
ОЩЕ: Д-р Пламен Димитров: "Ефектът Луцифер" ражда садистите в България (ВИДЕО)
Още: Къде сме ние между Изтока и Запада? Разговор с проф. Ивайла Попова и проф. Цветелин Степанов (ВИДЕО)
Още: Илхан Кючюк: Пеевски е дяволско начало в политиката, ще обжалваме решенията му (ВИДЕО)
По думите му - не се раждаме убийци. Идваме на този свят, предопределени от своите гени, но като "хомо сапиенс" развиваме разума си в резултат на възпитание, обучение, образование, междуличностни отношения, правилата на обществото. "Човешките общества създават закони. Познаването на законите е важно. Който ги познава, е човек с развито правосъзнание", казва той и добавя, че трябва да се изучават основи на правото в училище.
Интелигентност и емпатия
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Минус 10%" пречат на Борисов да отстъпи за премиерския пост: Анализ на Диана Дамянова (ВИДЕО)
Семерджиев цитира и интересно проучване от 2019 г., според което в България не развиваме интелигентността в образователната среда.
Той постави акцент и върху емпатията, която човекът притежава, но трябва да развива. "Ние имаме възможността да съпреживяваме психическите състояния на хората. А това води до състрадание, милосърдие и добротворство. Тази теория трябва да е част от учебните програми", смята бившият здравен министър.
Тези и още теми, включително какво каза Илко Семерджиев за съдебната медицина и проблемите там, гледайте в целия разговор: