От 1 март рафинерията на "Лукойл" в Бургас официално спря да работи с руски нефт. Това се случи с отпадането на т.нар. дерогация, която позволяваше на България да продължи да работи със суровината, въпреки европейското ембарго от края на 2022 година. За да коментира в Студио Actualno поканихме енергийния експерт Явор Куюмджиев, който беше заместник-министър на икономиката в правителството на Сергей Станишев и депутат от БСП в 42-ото Народно събрание.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Защо не се случи рязкото поскъпване на горивата?
С този въпрос започна разговорът, като причината според Куюмджиев е една:
"Търговците можеха да купуват безпрепятствено руски петрол до края на миналата година, след това процентът спадна на 40, а от първи март - изобщо не могат да купуват руски петрол. Това, което купуваме на бензиностанциите, все още е руски петрол. До края на декември се купуваше такива количества, които да им стигнат за повече от два месеца". Още: След дерогацията на "Лукойл": Българската петролна и газова асоциация уверява, че няма да има шоково поскъпване на горивата
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
По думите му сега предстои да се види какво ще се случи когато свърши руският петрол. Според него вдигането на цените обикновено закъснява с 2-3 седмици, защото той трябва да се преработи, има технологични процеси и чак тогава ще излезе на пазара.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
"Трудно мога да си представя, че конкуренти на "Лукойл" ще влязат с по-ниски цени. Наблизо няма много големи рафинерии - румънската и сръбската, но те работят със световни цени на петрола, няма логика да бъдат по-евтини от "Лукойл", прогнозира Куюмджиев.
По думите му "по жълтите павета има слухове, че собствениците на рафинерията са изкарали много пари от дерогацията". Още: Денков: Има риск от повишаване на цените на горивата, но не и от недостиг (ВИДЕО)
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Продажбата на "Лукойл"
По темата с евентуалната продажба на рафинерията на "Лукойл", Куюмджиев заяви:
"Странно е, че министърът на финансите първи започне да говори за интерес за продажбата на частна компания. Той откъде знае? Това би трябвало да е конфиденциална кореспонденция между собственика на компанията и потенциалните купувачи."
"В Италия се случи така че Лукойл много бързо продаде активите на една кипърска офшорка. Кой стои зад кипърската офшорка? Никой не знае. Възможно е това да е отново "Лукойл". Опитаха се да направят подобна схема, но не знам какво ще стане", коментира още експертът.
Кой ще купи активите на "Лукойл" в България - вижте във видеото.