Периодично трябва да се почистват коритата на реките преди всичко от растителност, тъй като поради това, че целогодишно има вода в коритото на повечето български реки, естествено е растителността там да избуява.
Това заяви в Студио Actualno доц. д-р инж. Петър Филков - декан на катедра Хидротехника и хидромелиорации в Университета по архитектура, строителство и геодезия.
"Това почистване е първото важно нещо. Разбира се в рамките на някои населени градове, включително и корекции извън населените места, трябва периодично да става почистване от наноси. Там навлизаме в едни други дебри - до къде точно е границата на реката до където отговаря общината и от къде са частните имоти?", поясни той.
Доцентът обясни, че изсичането на тази растителност е свързано с разрешения от предишни министерства:
"Знам от колеги от Напоителни системи ЕАД, с които поддържаме регулярни връзки, че изключително трудно и бавно става получаването на разрешение за такова почистване - именно отсичане на растителност, дървета, които са пораснали в коритото на реките. Това са комплекс от дейности, които трябва да се вършат регулярно, не кампанийно, тъй като самата река си е като жив организъм. Тя непрекъснато се променя и тук много често говорим само за корекциите, но корекции в България има само на малка част от реките, повечето от коритата са естествени", коментира доц. Филков.
Цялото интервю с него гледайте в 19:30 на Actualno.com.
Още: Само три общини са поискали помощ за справяне с щетите от наводненията