През изминалата нощ над България можехме да наблюдаваме красиво червено небе, а явлението е било видяно още в Румъния, Унгария, Украйна и други страни. Обяснението е лесно – северно сияние, но възможно ли то да стигне чак до нашата страна? Появиха се и конспирации, вариращи от обръщане на полюсите на земята до знамение за голяма промяна. Какво точно видяхме в нощта между 5 и 6 ноември?
Още: Северното сияние озари България (СНИМКИ)
Явлението е комбинация от магнитна буря и експеримент, проведен от HAARP - американската Програма за високочестотни активни аврорални изследвания. Такава хипотеза изложи доц. Петя Трифонова - заместник-директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН (НИГГГ-БАН).
Още: Странни светлини при най-голямата АЕЦ в Европа и спиране на тока в Енергодар (ВИДЕО и СНИМКИ)
Как се образуват магнитните бури?
„През вчерашния ден имаше магнитна буря. Тя се очакваше, защото преди няколко дни се наблюдаваше поредица от слаби изригвания. Но по никакъв начин не се очакваше бурята да е с такива размери и северното сияние да обхване толкова територии, че да бъде видяно и в нашата страна", каза тя в Студио Actualno.
Матнитните бури се формират, когато заредени частици от Слънцето успеят да проникнат в земната магнитосфера и да създадат токове във високите части на нашата атмосфера. При това явление частиците – в зависимост от енергията и състава им – успяват да йонизират атомите на кислород, азот, водород. Така се получават сияния в различни цветове. "Няма съмнение, че това сияние има нещо общо с магнитната буря, която се е формирала, и проникването на частиците в земната атмосфера. Когато тези частици взаимодействат на голяма височина с кислородните атоми, се получава този наситен червен цвят. Това става на височина 300-400 км“, обясни доц. Трифонова.
Още: Изненада и учените: Силна магнитна буря обхвана Земята и скоро няма да свърши (ВИДЕО)
Когато взаимодействията се случват на по-малка височина и преобладава азотът, тогава наблюдаваме типичните синьо-зелени и виолетови цветове на полярните сияния. Червеният цвят обаче е по-рядък.
Изкуствено сияние
Според нея обаче магнитната буря не е била толкова силна, че да създаде подобно полярно сияние. Търсейки отговора, тя попада на официална информация, че HAARP - сериозна експериментална научна мисия, зад която стоят големи организации и университети – е обявила, че от 4 до 7 ноември ще провежда експеримент. От HAARP изучават точно такива изкуствени високочестотни аврорални сияния. Излъчват енергия във високата атмосфера, предизвикват това явление на йонизация на частици и така се образува светлина, предизвикана изкуствено.
Учени: Митовете за "говорещите" полярни сияния може би са верни
И все пак - от HAARP казват, че резултатите от експеримента ще могат да се видят само до 1000 км от тяхната база, която е в Аляска. Затова доц. Трифонова смята, че се е получила комбинация между магнитната буря и експеримента на HAARP, така че светлините да достигнат чак до България.
Гледайте още интересни подробности във видеото: