Има щети на определени структури на АЕЦ Запорожие, украинският регулатор го оповести официално пред МААЕ. Но според Западноевропейската организация на специалистите по радиационна защита няма данни за изпускане на радиация.
Всеки реактор на АЕЦ Запорожие разполага с поне 3 генератора, отговорни за охлаждането му (бел. ред. – Запорожката АЕЦ е най-голямата в Европа и има 6 ядрени реактора). Има данни за повреда на един генератор, но дори един генератор да работи, е достатъчно да се поддържа системите за безопасност - а има по три на реактор. Това заяви в интервю за "Студио Actualno" доц. Жана Джунова, директор на Националния център по радиобиология и радиационна защита, с уточнение: "Това да се водят военни действия край АЕЦ е безумие".
Детекторите за радиационния фон при атомните централи, включително при АЕЦ Запорожие, не са оборудване, което влияе на нормалната работа на централата. Предполагам, че освен повредените от обстрела има и много други – повредените детектори са просто липса на комуникация, уточни доц. Джунова.
Всички отговорни служби в България следят необходимите показатели, показващи дали има опасност от радиационно замърсяване още от старта на войната в Украйна. Последните засега данни са от 15 август, всичко е нормално – няма опасност за здравето на хората, увери доц. Джунова. Към момента няма никакви данни за радиационно замърсяване в България и Украйна, а България има план за реакция, по думите ѝ.
Не всяка авария в АЕЦ изисква да се пие калиев йодит – трябва да има разчет колко да се приеме и кога, предупреди експертът.
Трябва ли да се подготвим предварително за ядрена катастрофа и как – научете повече от разговора във ВИДЕОТО: