Има риск от недостиг на животоспасяващи лекарства през 2025 г. Това каза в предаването “Студио Actualno“ д-р Стойчо Кацаров, депутат в две народни събрания, министър на здравеопазването в две служебни правителства, заместник-министър на здравеопазването в кабинета на Иван Костов и създател и председател на Центъра за защита правата в здравеопазването. В центъра постоянно постъпват оплаквания от пациенти:
Още: Чрез мобилно приложение вече научаваме в коя аптека има дадено лекарство
“Това, което мога да прогнозирам отсега, са огромни проблеми със снабдяването с лекарства. Ние получаваме сигнали почти всеки ден за липсващи лекарства, животоспасяващи лекарства за инфаркт на миокарда, лекарства, свързани с лечение на онкологично заболяване без заместители. Най-малко 6-7 медикамента не могат да влязат, да се лекуват хората. Някои от тях напускат пазара завинаги, прекратяват регистрацията си.
И това е резултат на дългогодишна водена погрешна лекарствена политика на свръхрегулация по отношение на цените, на реимбурсирането. И хората са изправени пред такъв избор – или спират лечението, или тръгват по Турция, по Гърция да си купуват лекарства, който може.“
Снимка БГНЕС
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
По-голям дефицит в НЗОК
Според д-р Кацаров има риск от по-голям дефицит в НЗОК предз 2025 г. В отговор на въпрос правилно ли е половината от бюджета на касата да отива в болничната помощ, той отговори:
“Не е, но то е защото извънболничната не работи. А тя не работи, защото държавата не й позволява да работи. Тя е описала правилата така, че всички болести да се лекуват в болниците. И като се лекуват всички болести в болниците, всички болни отиват в болниците и парите следват болните в болниците.
От това идва проблемът. Проблемът е иницииран от държавата, не от болниците. Болниците консумират проблема заедно с нас като пациенти. Истинската причина е начинът, по който е организирана здравната система. Това се знае от години, но не се промени.
Още: Над 300 млн. лв. за болниците липсват от бюджета на НЗОК
Нищо не промениха в системата
И сега не се промени, въпреки решението на Конституционния съд (да отмени лимита на болниците, бел. ред.). И вместо здравната каса, здравните власти въобще и парламентът, и министърът на здравеопазването са принудени да променят политиките, самата организация на финансиране на медицинската помощ, нищо не е направено.
Което увеличава риска тази година да се стигне до още по-големи дефицити. Миналата година здравната каса завърши със 146 милиона лева дефицит – неизплатени дейности на болниците.“
Ако се премахне монополът на НЗОК, ще се решат много от проблемите в здравеопазването, каза д-р Кацаров.
Още: Има решение на проблема с липсващите лекарства
Още – във видеоматериала.