Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цветелина Пенкова: Предстои определянето в ЕС на ядрената енергетика като зелена и устойчива (ВИДЕО)

10 декември 2021, 18:51 часа • 33772 прочитания

"Един от основните аргументи срещу ядрената енергетика е какво се случва с ядрените отпадъци. Оказва се, че има много нови технологии и разработки, които позволяват този отпадък да бъде унищожен почти изцяло.

Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)

Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)

Това заяви в предаването Студио Actualno депутатът от групата на БСП Цветелина Пенкова. Тя разкри и функциите на Групата за подкрепа на ядрената енергетика в Европейския парламент, на която беше избрана за вицепрезидент.

Предстои определянето на ядрената енергетика като зелена и устойчива. Това е едно предложение, което ще бъде вкарано от ЕК в Европейския парламент, където ние трябва да го гласуваме, отчете тя.

Още: Мария Лалева на Бъдни вечер: На ръба на бездната трябва да изберем любовта (ВИДЕО)

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

Пенкова обясни, че ядрената енергетика ще стане част от таксономията, което в европейската политика означава правила и дефиниции, които определят кои източници са зелени и устойчиви. Доста дълги години ядрената енергетика беше заклеймявана от европейските институции. Изключение правят някои държави като Франция, които винаги са държали на ядрената енергетика, отчете тя.

Енергийната криза, драстичното завишаване на цените и голямата зависимост от вносни суровини, които ние не бяхме предвидили като обем и поръчки в достатъчни размери на този етап, накараха и някои от законотворците в Европа да се замислят, че няма как да се изключи ядрената енергетика от енергийния микс на съюза. Именно затова създадохме тази група сега.

В момента се разработва т.нар. "четвърто поколение" ядрени реактори, при които отпадъчното гориво се използва повторно. Вече говорим за минимален или почти никакъв отпадъчен материал. Целта на групата ни е да водим експертни разговори с представители на индустрията, за да можем да представим тази информация на регулаторите, които вземат решения и те да бъдат научно обосновани."

Повишените цени на тока - възможностите за реакция на ЕС

Още: Адв. Александър Кашъмов: ВАС отново започна да анонимизира дела, свързани с публични личности (ВИДЕО)

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

На европейско равнище в краткосрочен план много трудно може да се реагира. Затова и видяхме как много от отделните държави да вземат мерки, с които да помогнат както на бизнеса, така и на потребителите и домакинствата. С отделни помощи, с намаляване на данъците. Беше отправен призив към всички държави да не се изключват от електропреносната мрежа задлъжнели бизнеси или хора, които не са успели да си покрият сметките да ток, защото ситуацията е безпрецедентна. В дългосрочен план се обсъжда съставянето на една обща европейска енергийна политика. Тук не говорим само за даване на някакви правила и разпоредби, а за договарянето на количества и цени на доставки на суровини, които ние вземаме от външни за ЕС страни, като например природния газ. Тя ще даде възможност като общност да договаряме много по-преференциални цени и да си предвиждаме доставките в дългосрочен план.

Мерките на бъдещото ни правителство и парламент по проблема с тока

Освен краткосрочните мерки по подпомагане, ние трябва да решим какъв ще е нашият енергиен микс. Веднага изниква въпросът какво правим с въглищните централи. Той стана актуален и във връзка с Плана за възстановяване, чието изискване беше да зададем сроковете, в които те ще бъдат затворени. Трябва да сме наясно с какво можем да заменим тези централи, които ни осигуряват около 40% от нашата енергия. Въпреки че говорим за период от 15-20 години, в които това да се случи, сега трябва да мислим за инвестиции в следващите проекти. В момента около 20% от енергията ни идва от възобновяеми източници, което много малко се споменава, а е важно. Най-логично е въглищните ни централи да бъдат заменени от нови ядрени мощности", посочи Пенкова.

АЕЦ "Белене" и седми блок на АЕЦ Козлодуй

Проектът в Белене е на такъв етап, на който може да бъде завършен в сравнително кратки срокове от порядъка на 5-6 години. На въпрос дали той не е документално забатачен, тя посочи, че всичко е въпрос на политическа воля. Защото всички видове проучвания и разрешения са подготвени, площадките са готови, реакторите са налични и е въпрос на вземане на разрешение от европейските фактори. Дали ще строим в Козлодуй или Белене е въпрос на експертна оценка. Моята позицията и тази на БСП, която представлявам, винаги е била, че трябва да се довърши инвестицията в АЕЦ "Белене", защото това ни дава диверсификация и на регионите. Нека експертите решат кое е икономически и социално по-рентабилно. Хубавото е, че изглежда има консенсус в бъдещите коалиционни партньори, че трябва да се инвестира в ядрена мощност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес