„Антиинфлационна политика означава да имаш политика спрямо дефицита. По отношение на бюджета няма такава политика, защото миналата година беше 3% дефицитът, 2,9%, предварителни данни, но все пак“.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com „Отговорите със Спасиана Кирилова“ макроикономистът и член на Фискалния съвет Любомир Дацов. Парламентът прие на първо четене бюджета за тази година. Припомняме, че в него е заложен дефицит от 3%, ограничаване на държавния дълг до 22% от БВП, при растеж на икономиката от 1,8% и 8,7% годишна инфлация. Пенсиите вече са увеличени от 1 юли с 12%, минималната работна заплата остава 780 лв., а социалните плащания се запазват.
ОЩЕ: Бюджетът не е счетоводна сметка, а политика: Любомир Дацов в „Отговорите“ (ВИДЕО)
Същевременно пред парламента и пред МФ има протестиращи синдикати и някои браншове искат пари. Ще излезе ли сметка №1 на държавата? Ето какво още каза Любомир Дацов:
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
„Тази година също се планират 3% дефицит. Всъщност това, което се нарича отрицателен фискален импулс, за да има антиинфлационна политика, го няма, защото де факто дори имаме леко повишаване на дефицита – 0,1% спрямо миналата година. Така че такава антиинфлационна политика липсва, тъй като липсва политика на затягане на бюджетните разходи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Друг е въпросът, че ако погледнем този бюджет, той си е сърбане на попарата, както се казва нали по стар български обичай. Защото сега в момента всъщност ние виждаме, че социалните, или по-скоро разходите за пенсии изядоха абсолютно цялото фискално пространство за някаква маневреност. И заплатите изпреварващо се увеличиха и т.н. Всичко това изяде това пространство и в момента има някаква форма на гърчене, както се казва, в управляващите, защото започнаха да излизат различните сектори и да настояват за по-високи доходи и т.н.
Значи факт е, че не всички равномерно през тези години са получавали. Имало е любимци вътре в самата власт и ако погледнете, има, както каза по-предишният служебен министър на финансите Росица Велкова, че има увеличение на заплатите в отделни институции по 200%, 220 дори и нагоре. И същевременно има такива, които не са получили никакво повишение, или са получили в рамките на 20-30%. Говорим за периода от последните 2-3 години. Т.е. средното е по-високо, то компенсира дори нарастването на инфлацията през тези години, но вътре са се създали достатъчно дисбаланси.“
Според Любомир Дацов дисбаланси съществуват навсякъде в бюджета, дори на макроикономическо ниво. Какви са те, ще научите от видеоматериала.
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)