Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Брокерът Костадин Каневски: Покупката на жилище от ЧСИ е сигурна инвестиция

05 март 2020, 15:00 часа • 20628 прочитания

Костадин Каневски е от Смолян. Той е брокер от 1994 година. Притежава Агенция за недвижими имоти "Жоро“. Натрупал е солиден опит в тази сфера и е изключително високо ценèн в гилдията си. Потърсихме го да разкаже за спецификата на имотния пазар в Смолянско и в съседна Гърция. Интервю на Анита Чолакова. 

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите

Г-н Каневски, вие сте един от първите брокери в Смолянска област от началото на демокрацията, как се промени картината с продажбите на недвижими имоти оттогава досега?

От 1994 г. започнах да се занимавам с тази дейност и имам наблюдения върху ситуацията. Смолян е един от регионите с много интересно развитие на имотите от тази гледна точка, че в цялата страна ако има падане на цените, в Смолян си остават на по-висока цена.

А защо, каква е логиката?

Още: Адв. Александър Кашъмов: ВАС отново започна да анонимизира дела, свързани с публични личности (ВИДЕО)

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

Не знам, не намирам логика на пазара.

Пазарът изобщо има ли логика?

Някъде, в някои градове, има логика. В Смолян дори когато е нямало търсене, имотите пак си остават скъпи. Това не мога да си го обясня. И с други колеги сме го коментирали. Същото се получава в някои малки областни градове като Силистра, Асеновград. Когато имотите в цялата страна паднат, при тях цените се запазват, макар да няма голямо търсене.

Кога е имало голямо търсене?

Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)

Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)

В периодите, когато се освободиха имотите - не се чакаха лихвоточки и вече свободно можеше да се купи имот. Тогава имаше завишение от това, че имаше голямо търсене. След това такова голямо търсене не е имало. Просто е имало едно постоянно движение.

А какво е отношението между лихвоточките и пазара на недвижимите имоти?

Тогава, когато свободно можеше да се купува, за един имот даже е имало случаи на търг да играят 10-15 човека. Търсенето беше голямо, а предлагането беше сравнително малко. Това е периодът 1995-98 г.

Към днешна дата каква е тенденцията по отношение на вида имоти, които се търсят?

Най-много се търсят малки апартаменти - от 42 до 60-64 квадрата. Това са гарсониери и жилища със стая, хол и кухня. По-големите по-трудно се продават, макар че и за тях си има клиенти.

Това означава ли, че се търсят предимно за един-двама и за двойка с дете?

Да, но има и 4-членни семейства, които търсят малък апартамент, защото толкова им са възможностите.

Според вас като професионален брокер скъпи или евтини са жилищата, предвид че градът се обезлюдява?

Винаги са казвали хората, че за този, който продава имота, е евтино, а за този, който купува, е скъпо. Не може да се обобщи иначе. Имотите са различни. Цената на един имот се обуславя от над 30 фактора - местоположение, състояние, етажност, изложение и т.н. Но имотите в Смолян са скъпи. В същото време има голям глад за наеми. Апартаментите в Смолян стоят празни и заключени, но не ги дават под наем.

Коя от общините в Смолянско е най-апетитна за купуване на имоти на този етап?

В момента Смолян е едно от местата, но Златоград също е много атрактивен. Очаквам и Рудозем, макар че още няма такова търсене, защото там 4 или 5 пъти започват да пускат пътя за Гърция. Хората тръгват да купуват, в един момент остават излъгани, така че към момента са доста предпазливи.

С какво да внимаваме, ако купуваме жилище от ЧСИ и защо все повече българи купуват имоти по гръцкото море, четете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес