Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Без "ляво-дясно" в политиката - лошо ли е? Паралели между България и Франция (ВИДЕО)

23 януари 2024, 19:30 часа • 8022 прочитания

България може да вземе пример от Франция и конкретно - от Макроновата епоха, като опита до какво води "този модел на технократско, младо, прогресивно" и дали е нашият. Това мнение изрази в Студио Actualno Радослав Илиев – преподавател в Софийския университет, който се занимава с история на културата и историография. Той ни гостува заедно с Чая Колева – възпитаник на френския Институт за политически науки и изследовател в областта на международните отношения и миграцията.

Още: Макрон избра нов премиер на Франция

Общото между Франция и България

"Нашето правителство е дясно, но вътре преди неговото обединение имаше отчетливо дясно-либерално и дясно с претенции за консервативно. Как се заличи този идеен спор? С идеята, че ще изберем добри експерти от два отбора и ще ги ротираме. Нашата картина може да я сравняваме с по-голям мащаб – Франция. Франция обаче има възможност за маневри – дори потънала в определен тренд, да излезе от него. Не съм сигурен, че при нас ще е толкова лесно. Хората трябва да се питат дали толкова лесно трябва да се заличават границите между идеите (ляво и дясно - бел. ред.), това невинаги носи негативна конотация", сподели Радослав Илиев.

Още: Кои министри запази новият френски премиер Атал

Кой е новият френски премиер и каква ще е външната му политика?

Генезисът на тази тема бе новината за назначаването на новия френски премиер Габриел Атал (с еврейски и руски корени), избран от президента Еманюел Макрон. Атал е млад и прогресивен лидер, който не скри сексуалната си ориентация и говори открито именно по тази точка. Той обаче, както повелява традицията при управлението на Макрон, запазва и консервативната нишка, особено по темата с мигрантите. Илиев и Колева изразиха мнение, че този технократски начин на вземане на политически решения, който напълно е затрил противопоставянето "ляво-дясно", е изправен пред доста предизвикателства.

"Очакванията към новия премиер са той да бъде следващият президент. Той получи много голяма подкрепа – на почти 60% от французите, защото младостта буди надежда на някаква идея за промяна. Важното обаче е какъв е идейният му гръбнак. Той показа в последните години, че е протеже на Макрон, изцяло негов привърженик от 2016 г., подкрепя всяка негова политика. Политиката на Макрон е микс между неолиберализъм и консерватизъм и Атал поддържа тази нишка на консерватизма", каза Чая Колева с уточнение, че консервативните му възгледи са свързани със социалните политики и мигрантите. В културно-обществения смисъл Атал е авангард.

"Атал идва от едно много привилегировано малцинство във Франция – абсолютен „бонбон“, парижанин, бил е в най-скъпите частни колежи. Въпросът е дали може да усети нуждите и проблемите на френския народ", смятат гостите ни. Радослав Илиев нарече новия премиер "пиар продукт".

Още: Децата да учат "Марсилезата". Какви са плановете на Макрон за Франция?

Преди Макрон се представяше за "френския Обама", за гарант на отвореното общество, но през 2024 г. реториката му е патриотична. С какво се отличава тя, как това ще повлияе на културното лице на Франция и на миграционната политика на правителството? Кои са уроците, които да извлечем от френските управляващи? Гледайте във видеото:

Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес