Талантливата Анжела Родел ни гостува в Студио Actualno, за да ни сподели за емоциите от спечеления "Букър" и щастието, което ѝ донесе наградата на превода на "Времеубежище". Какво ни разказа тя - вижте ТУК. Освен преводач Анджела е и изпълнителен директор на българо-американската комисия за образователен обмен "Фулбрайт". Тя ни споделя повече за това в следващия разговор.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Конгресът на САЩ учредява Програма Фулбрайт през 1946 г. с амбициозната цел да постига разбирателство и да подкрепя позитивните и мирни взаимоотношения между хората от Съединените щати и останалите държави. През последните 75 г. Програма Фулбрайт е подпомогнала над 360 000 учени, студенти, преподаватели, артисти, професионалисти и представители на гражданското общество да участват в международен обмен.
"Ние бихме могли да бъдем Швейцария, но проблем е, че заради някакви исторически обстоятелства самите институции трябва да се подкрепят и трябва да има прозрачност. Ако можем да махнем корупцията, няма да има спирачка пред тази държава. Но кой ще инвестира ако знае, че съдебната система не работи винаги така, както трябва? Всички тези инвестиции трябва да работим да са силни, прозрачни и да работят за всички граждани. И България наистина да развие този потенциал, който има", заяви Анджела Родел.
"Мъжът ми е българин, той иска да живеем тук, детето ми живее тук, аз се чувствам част от това общество", споделя с емоция тя.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
По думите ѝ "ние знаем какви са проблемите и трябва да събираме достатъчно обществена воля, за да ги решим".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
"Има определено притеснение от страна на инвеститорите, също в чисто личен план - аз исках да купя един имот и бях чувала различни истории, че има определен риск човек да инвестира. Тук е хубаво място, въпреки предизвикателствата", каза още тя.
Анджела е откровена, че България не е лесно място за живеене, но е страшно интересно и ако човек иска да ангажира потенциал за промяна, ще успее: "Има много млади хора, които имат амбицията... Важно е Европа и светът да разбират за постиженията на българите. Дойдох 96, 97 -ма година - мислих, че нещата са даденост, че банковата система и правителството са стабилни. Като видях да фалират българските банки, видях колко е крехко това, което имаме".
"Мисля, че все пак има смисъл да се борим. Не е начинът с фалшиви новини или с насилие. Начинът е да продължаваме чрез граждански канали, гласуване, да се опитаме да променим нещата", казва оптимистично тя.
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Целият разговор вижте във ВИДЕОТО: