Учените от Университета на Ливърпул са провели изследване, което е позволило да се изясни следното: у всяка домашна котка могат да се открият признаци на психопатия. Струва си да отбележим, че самите животни не са вземали участие в експеримента. Допитването било проведено сред техните почитатели.
Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)
Още: Финикийците не били предци на картагенците
Авторът на изследването Ребека Евънс обръща внимание на това, че по-скоро при всички котки има елемент на психопатия. Напълно е вероятно той да е бил полезен на техните предци от гледна точка на придобиването на ресурси.
Участниците в изследването трябвало да отговорят на десетки въпроси, оценявайки отговорите по скала от 1 до 5. В теста били анализирани такива особености, като например навикът на котките да се катерят нависоко, да доминират над другите себеподобни, да мъркат при нападение над човек и тем подобни.
По-рано екипът на Евънс е направил заключението, че ако котката е „невротична“, то такъв е и нейният стопанин.
Още: Експерти разкриха на каква възраст се появяват първите бели косми и защо
Още: Учени откриха напълно нов цвят, който може да се види само по специален начин
Освен това учените са стигнали до извода, че котките могат да се разделят на седем типа личности, както и че мъркащият любимец може да открива местоположението на своя стопанин в пространството по неговия глас, но не се смята за длъжен да му реагира.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Дървесни пръстени разказват за "Великия заговор на варварите" срещу Римска Британия
Още: Убийствена бактерия се завръща с бясна скорост и заплашва с нова световна здравна криза
Затова пък винаги човек може да се опита да се сприятели с която и да е котка. Проучване на британски учени е предоставило доказателства, че бавното мигане може да помогне за изграждането на взаимоотношения дори с най-независимата (даже улична или непозната) котка. Резултатите от това изследване са били публикувани в престижното научно списание Scientific Reports.
Ако вашата котка или която и да е котка не показва любов към вас, тогава учените ви канят да се "усмихнете". Важно е обаче да знаете как да се "усмихвате". Сигурно вече сте виждали как се усмихват котките: те примижават с очи и бавно ги затварят и отварят, сякаш се припичат на слънце.
Между другото, учените, които изучават доста отблизо емоциите на животните, познават този жест отдавна. Сравняват го с естествената усмивка или усмивката на Дюшен (когато не само устните, но и очите участват в изразяването на емоциите). В случая с котките също трябва да присвиете очи и да мигате бавно. Обикновено котките и котараците "правят очите си" по този начин, като са спокойни и доволни.
Още: Това е ензимът, който може да изтрие лоши спомени от мозъка
Още: Важно откритие, свързано с египетския фараон Рамзес Трети