Деца и възрастни са показали отличен имунен отговор към ваксина срещу ебола по време на клинични изпитания в Сиера Леоне, предаде БГНЕС.
Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Около 98% от участниците показват реакции на антитела 21 дни след втората доза на ваксината, а имунният отговор продължава най-малко 2 години при възрастни.
Проучването на EBOVAC-Salone е първото за изпитване в регион, засегнат от огнището на Ебола през 2014-2016г. - най-лошото в историята.
Това е и първото изпитание на ваксината върху деца - приблизително 20% от случаите при това огнище са при деца на възраст под 15 години, като децата под пет години са с по-висок риск от смърт.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Изпитанията на ваксината са се провели между септември 2015 г. и юли 2018 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Първият етап разглежда безопасността и способността на ваксината да предизвика имунен отговор. Във втория етап 400 възрастни и 576 деца са били ваксинирани. "Това проучване е важен напредък в разработването на ваксина срещу ебола за деца и допринася за общественото здраве в огнищата на Ебола.
Ваксината получи разрешение за употреба от Европейската комисия през юли 2020 г. и Johnson & Johnson заяви, че над 250 000 души, участващи в клинични изпитвания и инициативи за ваксинация, са получили поне първата доза, включително 200 000, които са били напълно ваксинирани.
Ебола се разпространява между хората чрез контакт с кръвта или телесните течности на болен човек или чрез контакт с предмети, които са били замърсени с тези течности.
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?