Археолози са провели разкопки в древно светилище, разположено близо до геотермални извори в италианската община Сан Кашано дей Бани. Изследователите успели да намерят повече от три хиляди монети, както и принесени в жертва бронзови артефакти под формата на различни части от човешкото тяло: ухо, крак, матка и фалос. По този начин през римската епоха хората са очаквали да се избавят от болестите, съобщава италианската агенция ANSA.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Сан Кашано дей Бани се намира в италианската провинция Сиена. Известен е със своите геотермални извори, които хората започват да използват още от времето на етруските. Археологическите разкопки разкрили бани на открито, останки от римски терми, както и многопластово римско светилище, построено при Октавиан Август на мястото на още по-старо светилище, датиращо от етруски времена. През I век сл.н.е. този култов комплекс сериозно пострадал от пожар, след което бил възстановен и разширен. В началото на IV век е възстановен отново, но към неговия край е разрушен, което очевидно е свързано с християнизацията на района.
Изследванията на този паметник вече са донесли множество ценни находки. Например открити са голям брой монети, три олтара, посветени на Аполон, Изида и Фортуна Примигения, мраморна статуя на богинята Хигия. Голям брой дарове показват, че светилището е било от голямо значение и е използвано, наред с други неща, за извършване на обреди на поклонение на горещите извори.
Тази година археолозите провеждат вече шести сезон на разкопки на този паметник. Сред новите находки се оказали над три хиляди монети, бронзови предмети във формата на различни части на тялото, например крака, уши, пенис и матка. Изследователите отбелязват, че приношенията на места, свързани с изцеление, често се правят под формата на предмети, изобразяващи болни части от тялото. Например принесена в жертва рядка бронзова матка очевидно е трябвало да помогне за раждането на дете. Подобни предмети, но изработени от теракота, понякога са намирани от учени в етруски и римски храмове.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Този сезон археолозите значително разширили района на разкопките, в резултат на което успели да намерят доказателства за голямо срутване, настъпило в края на III век. Тогава в земята се образувала дупка с дълбочина повече от два метра, от която пострадали околните постройки – басейни, колонади и сгради. След това римляните построили олтар в самата фуния, за да умилостивят недоволните божества.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Разкритият мащаб на светилището, по думите на археолога Якопо Таболи, се оказал много по-голям от очакваното. Според него този паметник няма аналози нито в Италия, нито в Средиземноморието.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Неизвестен римски град с огромни здания е открит в Испания