Демонстрацията на ясни признаци на стрес може да направи хората по-привлекателни и да насърчи другите да се отнасят към тях по-положително. Възможно е в процеса на еволюция Homo sapiens дори специално да е разработил способност да демонстрира външните прояви на своето психо-емоционално състояние на околните, за да получи допълнителна подкрепа.
Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
До такива изводи са стигнали британски изследователи от университета Нотингам Трент и Университета в Портсмут, които са публикували статия по въпроса в списание Evolution and Human Behavior. Съответно прессъобщение е публикувано на сайта на Университета в Портсмут.
Учените са изследвали парадокса на стресовото поведение, при което хората, подобно на други примати, често „в свой собствен ущърб“ проявяват външни признаци на стрес, като например почесване, гризане на ноктите, трептене и докосване на лицето или косата, които могат да демонстрират на другите, че са в неадекватно състояние. Оказало се, че външните наблюдатели не само успяват да определят доста точно кога някой е стресиран, но и реагират по-положително на хора, които показват повече признаци на стресово поведение.
Като част от изследването участниците в експеримента били заснети на видео по време на изпълнение на работа, която трябвало да подготвят в най-кратки срокове. Видеоклиповете били показани на други доброволци, които трябвало да оценят колко напрегнат според тях е човекът във видеото.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Участниците в експеримента, които съобщили, че по време на изпълнението на задачата са били сериозно притеснени, били възприемани от външната страна като изпитващи най-голямо напрежение. Резултатите също така показали, че хората обикновено са в състояние да определят кога другите са стресирани поради собственото си поведение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Интересно е, че субектите, които били идентифицирани като изпитващи най-голям стрес по време на задачата, предизвикали най-много съчувствие от другите, което според експериментаторите дава ключ към разбирането как работи емпатията и защо хората са еволюирали по такъв начин, че да демонстрират на другите тези сигнали.
Homo sapiens, за разлика от много други животни, проявява голяма склонност да си сътрудничи със себеподобни и може би затова поведението, информиращо другите за собствената слабост, е успяло да получи такова голямо развитие.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Има два вида нарцисизъм: учените казаха кой е най-опасният
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?