Учени твърдят, че градинската трева може да се превърне в източник на евтина и чиста енергия от възобновяеми източници.
Екип от британски изследователи, включително експерти от Кардифския институт показват, че значителни количества водород могат да бъдат отключени от власатка трева с помощта на слънчева светлина и евтин катализатор, пише Science daily.
Това е първият път, в който този метод е доказан и може потенциално да доведе до по-устойчив начин на производство на водород, който има огромен потенциал в производството на енергия от възобновяеми източници, поради високото си енергийно съдържание и факта, че той не отделя токсични или парникови газове, когато изгаря.
Професор Майкъл Боукър, съавтор на изследването заяви: "Това наистина е зелен източник на енергия. Водородът се разглежда като важен бъдещ енергиен носител, тъй като светът се движи от изкопаеми горива към възобновяеми суровини, и нашето изследване показва, че дори и градинската трева може да бъде добър начин за овладяването му.”
Водородът се съдържа в огромни количества в света под формата на вода, въглеводороди и други органични материи.
До сега предизвикателството за изследователите е било създаването на начини за отключване на водорода от тези източници по евтин, ефективен и устойчив начин.
Обещаващ източник на водород е органично съединение, целулоза, която е ключов компонент в растенията и най-богатия биополимер на Земята.
В своето изследване, екипът изследва възможността за превръщане на целулозата във водород, с помощта на слънчева светлина и прост катализатор - вещество, което ускорява химичната реакция.
Този процес се нарича фотореформация или фотокализис и включва слънчевата светлина активирайки я като катализатор, който след това се захваща за работа по превръщането на целулозата и водата във водород.
Учените изследвали ефективността на три метални катализатора - паладуим, злато и никел.
Никелът е от особен интерес за учените от практическа гледна точка, тъй като той е в много по-голямо количество от останалите благородни метали и е по-икономичен.
В първия етап на експериментите, изследователите комбинирали трите катализатора с целулоза в колба с кръгло дъно и подложили сместа на нагряване от настолна лампа. На 30 минутни интервали, учените събирали газови проби от сместа и я анализирали, за да видят колко водород е бил произведен.
За да тестват практическите приложения на тази реакция, учените повторили експеримента с власатка трева, която е получена от един вътрешен двор.
"До неотдавна, производството на водород от целулоза чрез фотокатализис не е широко изследвано. Нашите резултати показват, че значителни количества от водорода могат да бъдат получени по този метод, с помощта на малко слънчева светлина и евтин катализатор.”, казва проф. Боукър.