Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени създадоха ембрионални стволови клетки без ембриони

29 януари 2014, 16:22 часа • 72909 прочитания

Учени от САЩ и Япония са направили пробив в изследванията със стволови клетки, откривайки евтин и лесен начин да препрограмират възрастни клетки от мишки и да ги върнат в състояние, наподобяващо ембрионалното, когато клетките са способни да се диференцират в различни клетъчни типове и тъкани, предаде БТА.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

С други думи - специалистите са успели да получат ембрионални стволови клетки без ембриони, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".

От откриването на ембрионалните стволови клетки, учените имат големи надежди за използването им в лечението на редица заболявания заради тяхната плурипотентност - способността да се развиват в различни клетки и тъкани.

Проблемът с ембрионалните стволови клетки обаче е, че извличането им означава унищожаване на ембриона, което повдига етични въпроси. С новия метод тези опасения отпадат.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

През 2006 г. учените предлагат алтернатива на ембрионалните клетки - т.нар. индуцирани плурипотентни клетки. Това са нормални възрастни клетки, върнати в недиференцирано плурипотентно състояние чрез внасянето на външен генетичен материал. Проблемът с индуцираните плурипотентни клетки обаче е, че могат да се диференцират само в някои клетъчни типове, за разлика от ембрионалните, които са в състояние да се развият във всеки тип клетка.

Сега авторите на настоящото проучване - специалисти от японския Институт за физико-химически изследвания и техни колеги от болницата "Бригам енд уиминс" в Бостън и Харвардския медицински колеж в САЩ са демонстрирали, че всяка зряла възрастна клетка (соматична клетка) има потенциала да се превърне в еквивалент на ембрионална стволова клетка.

Учените са демонстрирали в предклиничен модел новаторски и уникален начин за препрограмиране на възрастни клетки, който не изисква внасянето на външна ДНК - процес, използван при индуцираните плурипотентни стволови клетки.

В експериментите специалистите са оставили зрели възрастни клетки да се размножат, след което са ги подложили на стрес до почти краен предел, излагайки ги на различни стресови фактори - травма, ограничен кислород, киселинна среда. Учените са установили, че до дни клетките са оцелели и са се възстановили от стресовите стимули, връщайки се по естествен начин към състояние, подобно на това на ембрионалните стволови клетки.

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Получените по този начин клетки, наречени STAP (Stimulus-triggered acquisition of pluripotency - Придобита под въздействие на стимули плурипотентност) клетки, са били в състояние да се диференцират и да се развият в различни клетъчни типове и тъкани в зависимост от условията, в които са поставени.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес