Твърди се, че мистериозното 30-сантиметрово същество с "човешко лице" и долна част на риба е било уловено в Тихия океан край японския остров Шикоку между 1736 и 1741 г., а сега се съхранява в храм в град Асакучи, Окаяма. Мумията на „русалката” е била обект на поклонение, предмет на кошмари и източник на мистерии от стотици години.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Сега за първи път започва проект за научен анализ на мумифицираното същество. На 2 февруари Козен Куида, главен свещеник на храма Енджуин в префектура Асакучи, е извадил 30-сантиметровия скъп екземпляр в залата за компютърна томография на ветеринарната болница на университета. Не е ясно как и кога мумията е попаднала в храма Енджуин, но Куида казва, че е била изложена в стъклена витрина преди около 40 години и сега се съхранява в огнеупорен сейф.
„Покланяхме ѝ се, надявайки се, че това ще помогне за облекчаване на пандемията на коронавирус, макар и малко“, казва той.
С гримаса на болка на лицето, остри зъби, ръце, опрени до лицето, косми по главата и вежди, мумията има зловещ човешки вид, с изключение на долната си половина като риба.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
До мумията има историческо писмо от 1903 г., очевидно написано от бившия собственик, което разказва за нейния произход.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
„Русалка беше уловена в рибарска мрежа в морето край префектура Кочи – се казва в писмото. – Рибарите, които я уловили, не знаели, че е русалка, но я отнесли в Осака и я продали като необичайна риба. Моите предци са я купили и са я пазили като семейна реликва.”
Изследователи от Университета за наука и изкуства в Курашики сега са решили да подложат мумията на компютърна томография, за да разкрият нейната мистерия. Хироши Киношита от фолклорното общество на Окаяма е скептичен. Той смята, че мумията е направена в някакъв момент в периода Едо – ера в японската история от 1603 до 1867 г.
„Разбира се, не мисля, че това е истинска русалка – казва той. – Мисля, че образецът е направен от живи животни и ние бихме искали да ги идентифицираме с компютърна томография и ДНК анализ."
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Според него "това прилича на риба с люспи в долната част на тялото и на примат с ръце и лице в горната част". Като цяло, според изследователя, това е мумия, създадена от торса и главата на маймуна, пришити към долната част на риба.
Нека обаче да изчакаме резултатите от изследването. Учените, изучаващи мумията, ще публикуват своите открития по-късно тази година.