Изследователи от Националния институт по антропология и история на Мексико (INAH) дешифрираха мистериозни йероглифи върху керамичен съд, открит по време на археологически разкопки.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Според уебсайта на INAH става дума за съд, открит от археолози като част от изследователския проект „Влакът на маите“. Този влак се движел през Юкатан и правел спирки, по време на които археолозите извършвали разкопки. Съдът с йероглифи бил открит по време на археологически разкопки край град Макскану. Той се намирал в сграда, издигната в предиспанския период. Артефактът датира от късния класически период (600-800 г. от н.е.).
"Атлантида" от легендите на маите е открита в кратера на вулкан
Дешифрирането на йероглифите дало възможност да се установи, че в ръцете на учените е попаднала цяла история. Тя е посветена на Чолом – историческа личност. Той принадлежал към елита на маите, името му вече е откривано върху артефакти в древния град Окскинток. Съобщава се, че 11-те глифични картуша на контейнера показват, че Чолом е заемал позицията на саджал или глашатай. Това е бил благородник, чиято работа била да разгласява на всеослушание заповедите на владетеля.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
"Саджалът е този, който предава - обяснява съавторът на изследването, археологът Илеана Анкона Арагон. - Те не са били владетели, а благородници, обучени да пишат и четат глифове, а също и да предават на глас заповедите на аджау - владетеля."
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Учените все още не са установили каква функция е изпълнявал самият съд, както и плочата, намерена в "комплект" с него. Между другото, в Регионалния музей по антропология на Юкатан в Мерида се пази още един съд, който също съдържа глиф на Чолома. В този случай той бил идентифициран като уйлул, тоест „слушател“.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Откриха най-древния фрагмент от свещения календар на маите